Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej – najczęściej zadawane pytania
Perspektywa niższych rachunków za prąd sprawia, że liczba użytkowników instalacji fotowoltaicznych rośnie z roku na rok. Stosunkowo szybko odczuwalne oszczędności to jednak niejedyny atut fotowoltaiki. Inwestorzy cenią ją także za bezobsługowość. Nie oznacza to jednak, że użytkowanie instalacji fotowoltaicznej nie rodzi żadnych wątpliwości. Oto najczęściej zadawane pytania:
Czy panele fotowoltaiczne działają w zimie?
Panele fotowoltaiczne działają przez cały rok, jednak zimą, kiedy w Polsce światła słonecznego jest najmniej, ich wydajność spada. W efekcie wytwarzają ograniczone ilości prądu. Co więcej, sprawność paneli fotowoltaicznych może dodatkowo obniżyć zalegający na ich powierzchni śnieg i mróz.
Czy trzeba odśnieżać panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne najczęściej montuje się pod kątem 30-45 stopni. Zazwyczaj więc zalegający na ich powierzchni śnieg pod wpływem grawitacji i ciepła (część padającej na moduły energii słonecznej zamieniana jest w ciepło) sam się osuwa. W większości przypadków nie ma zatem konieczności ich odśnieżania.
Chociaż śnieg nie wykazuje tendencji do długiego zalegania na panelach fotowoltaicznych, wiele zależy od indywidualnej sytuacji. W przypadku intensywnego opadu odśnieżanie może być konieczne. Biorąc pod uwagę coraz łagodniejszy przebieg zimy w Polsce, nie zdarza się to jednak często. Niemniej warto pamiętać, że nieumiejętnie wykonane odśnieżanie może zniszczyć moduły. Dlatego czasem lepiej poczekać, aż śnieg stopnieje.
Co ważne, odśnieżania wymagają panele fotowoltaiczne zamontowane na dachach płaskich.
Jak odśnieżać panele fotowoltaiczne, by ich nie uszkodzić?
Najbezpieczniejsze, a zarazem przynoszące najlepsze efekty, jest odśnieżanie wykonane przez specjalistów. Fachowcy dysponują wiedzą, doświadczeniem oraz specjalistycznym sprzętem, dzięki czemu sprawnie i bez szkód usuwają śnieg z paneli fotowoltaicznych.
Jeśli jednak chcesz uporać się z problemem na własną rękę, pamiętaj, że pokrywa śnieżna nie może być zamarznięta. Z kolei wykorzystywany sprzęt powinien być na tyle delikatny, by nie porysował paneli. Dobrze nadaje się do tego miękka szczotka. Wychodząc na dach, należy się również odpowiednio zabezpieczyć, a podczas wykonywanie wszelkich czynności zachowywać ostrożność.
Czy panele fotowoltaiczne trzeba myć?
Do obniżenia sprawności paneli fotowoltaicznych mogą przyczyniać się także zabrudzenia – liście, odchody ptaków, pył i kurz. Dlatego zanieczyszczenia warto systematycznie usuwać. Część pracy wykona za użytkownika deszcz i wspomniany już śnieg. Wymienione opady atmosferyczne dobrze radzą sobie bowiem z usuwaniem zabrudzeń z paneli fotowoltaicznych. Nie zawsze jednak uporają się ze wszystkimi zanieczyszczeniami. Co wtedy?
Wówczas warto sięgnąć po wsparcie specjalistów albo na własną rękę umyć panele. W tym drugim przypadku należy nie tylko zachować ostrożność, ale również pamiętać o zastosowaniu odpowiednich preparatów (rekomendowanych przez producenta paneli fotowoltaicznych) oraz narzędzi (miękkiej gąbki lub szczotki o delikatnym włosiu). Czyszczenie warto przeprowadzać raz na rok.
Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga konserwacji?
Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga konserwacji – ani stałej, ani cyklicznej, za wyjątkiem jej ewentualnego mycia lub odśnieżania. Raz na kilka lat lub w przypadku zauważenia jakiejś nieprawidłowości w działaniu warto zlecić jej inspekcję profesjonalnej firmie. Wykryje ona ewentualne usterki i sprawdzi, czy poszczególne elementy systemu działają bez zarzutu.
Czy instalacja fotowoltaiczna wpływa na środowisko naturalne i otoczenie?
Instalacja fotowoltaiczne nie wytwarza hałasu oraz nie emituje dwutlenku węgla, ani innych szkodliwych substancji chemicznych, a jej poszczególne elementy łatwo poddają się recyklingowi. Postawiona na gruncie nie zmienia jego temperatury, ani nie wpływa na faunę i florę.
Jak widać, użytkowanie instalacji fotowoltaicznej może wiązać się z pewnymi wątpliwościami. Większość z nich można jednak łatwo rozwiać, czytając rzetelne internetowe poradników, ale i kontaktując się z przedstawicielami firm zajmujących się sprzedażą, montażem i serwisem fotowoltaiki.
Ostatnie wpisy
- Mój Prąd 4.0 – najważniejsze zmiany, zasady i maksymalna kwota wsparcia
- Fotowoltaiczne instalacje hybrydowe – czym są i z czego się składają?
- Wpływ fotowoltaiki na środowisko naturalne
- Fotowoltaika dla biznesu – dlaczego warto?
- Czym są dwustronne panele fotowoltaiczne i gdzie znajdują swoje zastosowanie ?
- Zmiana zasad rozliczania fotowoltaiki od 2022 roku – co warto wiedzieć?
- Bezobsługowość instalacji fotowoltaicznej – prawda czy mit?
- Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej – najczęściej zadawane pytania
- Co to jest współczynnik COP? Jak go mierzyć?
- Instalacje fotowoltaiczne – jak zadbać o bezpieczeństwo przeciwpożarowe?