Bezobsługowość instalacji fotowoltaicznej – prawda czy mit?

Głównym powodem, dla którego instalacje fotowoltaiczne są tak chętnie zakładane, jest możliwość obniżenia rachunków za prąd. Nie jest to jednak jedyny ich atut. Eksperci zwracają uwagę również na  bezobsługowość fotowoltaiki. Czy instalacja fotowoltaiczna rzeczywiście nie wymaga żadnej ingerencji ?

Czy instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa?

Osoby noszące się z zamiarem montażu instalacji fotowoltaicznej mają wiele obaw. Zastanawiają się, czy inwestycja się zwróci, czy będzie bezpieczna, czy jej użytkowanie przyniesie zakładane oszczędności. Niejednokrotnie od decyzji odwodzi ich widmo skomplikowanej obsługi systemu. Tymczasem odpowiednio dobrana i zamontowana instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie bezobsługowa. Jak to możliwe?

  1. Po pierwsze, instalacje fotowoltaiczne nie zawierają żadnych ruchomych elementów, które są najbardziej podatne na zniszczenie i które zazwyczaj trzeba regularnie konserwować, by zachowały swoją sprawność. Wyjątek stanowią systemy wyposażone w trackery solarne, które mają ruchome elementy. Ich zastosowanie sprawia, że moduły podążają za promieniami słonecznymi. Dzięki temu pozwalają uzyskać większą ilość energii elektrycznej.
  2. Po drugie, instalacja fotowoltaiczna jest tak skonstruowana, aby ingerencja ze strony użytkownika nie była konieczna. System działa automatycznie, a proces przekształcania energii słonecznej w elektryczną odbywa się samoczynnie. Wystarczy włączyć instalację, ewentualnie wyłączyć ją w razie potrzeby. Próby bardziej złożonej obsługi mogą się źle skończyć – na przykład obniżyć sprawność systemu, a w skrajnym przypadku doprowadzić do jej zniszczenia.

W związku z powyższym wszelkie nieprawidłowości w działaniu warto zgłaszać firmie, która montowała fotowoltaikę, ewentualnie po konsultacji ze specjalistami, zakładowi energetycznemu. Fachowcy odkryją źródło problemu, naprawią go lub wskażą, jakie kroki powinien podjąć użytkownik, aby instalacja działa bez zarzutu.

Na dodatek instalacja fotowoltaiczna jest wyposażona w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, dzięki czemu brak kontroli nie stwarza większego zagrożenia. W razie awarii system automatycznie podejmuje działania mające na celu ograniczenie ewentualnych strat.

Fotowoltaika – kiedy ingerencja użytkownika jest wskazana?

Chociaż ingerencja w pracę instalacji fotowoltaicznej nie jest wskazana, nieco inaczej sprawa się ma w przypadku paneli fotowoltaicznych. Te bowiem mogą wymagać pewnych zabiegów. Jakich?

  1. Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych. Co do zasady, śnieg nie wykazuje tendencji do długiego zalegania na panelach fotowoltaicznych. Najczęściej zsuwa się on samoczynnie pod wpływem własnego ciężaru i ciepła, w które częściowo zamieniana jest energia słoneczna padająca na moduł. Im wyższy kąt nachylenia paneli, tym szybciej to następuje. W przypadku dachu spadzistego najczęściej nie trzeba reagować. Nieco inaczej sprawa się ma z dachem płaskim. Zimą wymaga on odśnieżania. Zbyt duża ilość zalegającego śniegu może bowiem doprowadzić do odkształcenia konstrukcji. W tej sytuacji odśnieżanie paneli fotowoltaicznych ma na celu zapobiec ewentualnym odkształceniom dachu. Nie wpływa jednak znacząco na uzysk energii.
  2. Mycie paneli fotowoltaicznych. Może pozytywnie wpływać na sprawność działania paneli słonecznych. Nie zawsze jednak jest potrzebne. Moduły czyszczą się bowiem samoczynnie podczas opadów deszczu lub śniegu. Jeśli jednak zauważysz, że opady nie przyniosły wymaganych rezultatów, a na panelach zalega pył, kurz, liście lub odchody, zareaguj – umyj panele samodzielnie lub zleć to specjalistom.

Bezobsługowość instalacji fotowoltaicznej polega na tym, że nie wymaga ona kontroli, ani zabiegów konserwacyjnych. Oczywiście, zdarzają się odstępstwa od tej reguły. Niemniej przyjmuje się, że fotowoltaika działa najlepiej pozostawiona sama sobie. Warunek jest jeden – musi być zaprojektowana i zamontowana przez rzetelną firmę. Przy wyborze podmiotu warto pamiętać, że najtańsza oferta nie zawsze oznacza najlepszą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enquire here

Give us a call or fill in the form below and we'll contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.
Szybki kontakt!
+
Wyślij!