Strażacy

Strażacy

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością i z powodzeniem zastępują klasyczne źródła pozyskiwania energii elektrycznej. Rozwiązania przedstawione w poradniku mają swoje zastosowanie nie tylko w gospodarstwach domowych, ale i w większych obiektach jak budynki użyteczności publicznej, przedsiębiorstwa czy też w farmach słonecznych, których powierzchnia dochodzi nawet do kilkudziesięciu tysięcy m².
Chociaż wykorzystanie tej technologii jest coraz bardziej rozpowszechnione, to w dalszym ciągu istnieje wiele mitów dotyczących jej funkcjonowania, a wiedza na temat postępowania w sytuacjach awaryjnych pozostaje znikoma.

Fotowoltaika - nowe wyzwanie dla straży pożarnej

Inverter, jako jedna z wiodących firm specjalizujących się w budowie instalacji fotowoltaicznych, w imię odpowiedzialności społecznej i dążenia do bezpieczeństwa osób korzystających z systemów fotowoltaicznych i tych niosących pomoc w razie nieszczęśliwych wypadków związanych z pożarami, pragnie rozszerzyć wiedzę w zakresie funkcjonowania fotowoltaiki i postępowania z systemami w trakcie działań ratowniczo-pożarniczych.

Wraz ze wzrostem cen energii elektrycznej oraz dążeniem państwa do poprawy jakości powietrza w Polsce oraz do podniesienia udziału prądu generowanego z OZE, liczba instalacji fotowoltaicznych będzie systematycznie rosła, szczególnie w przypadku domów jednorodzinnych.

szkolenia fotowoltaika
fotowoltaika dom

Po co strażakom wiedza o systemach fotowoltaicznych?

W 2018 roku moc istniejących elektrowni słonecznych wynosiła ok. 500 MW, a w 2019 roku  osiągnęła już wartość ponad 1 GW. Szacuje się, że w latach dwudziestych XXI wieku moc systemów fotowoltaicznych zwiększy się o kolejnych parę gigawatów. Dlatego też problem obsługi systemów fotowoltaicznych podczas akcji ratunkowo-gaśniczych nie jest już tylko daleką perspektywą, ale rzeczywistym problemem, z którym być może każdy zastęp straży pożarnej zmierzy się w najbliższym czasie.

Popularność instalacji fotowoltaicznych wymusza na strażakach posiadanie wiedzy, dzięki której będą mogli nieść skuteczną pomoc poszkodowanym w pożarach obiektów wyposażonych w takie systemy. Pozyskana od nas, specjalistów w funkcjonowaniu i budowie elektrowni słonecznych, wiedza sprawi, że będą Państwo świadomi niebezpieczeństw wynikających z niewłaściwego postępowania podczas przeprowadzonych akcji ratowniczo-pożarniczych i ich konsekwencji.

Poradnik dla służb ratowniczo-pożarowych

Z myślą o jednostkach ratowniczo-gaśniczych został stworzony poradnik, który stanowi kompendium wiedzy i w szczegółowy sposób opisuje m.in.: jak bez ryzyka przeprowadzić akcję gaśniczą przy instalacji fotowoltaicznej. Po raz pierwszy w jednym miejscu zgromadzono i uporządkowano informacje niezbędne do zaplanowania i sprawnego przeprowadzenia interwencji.
szkolenia dla strazakow

Obecność instalacji fotowoltaicznej powoduje zmianę postępowania akcji ratunkowej, a jej powodzenie zależy od znajomości działania modułów i inwertera, które wraz z osprzętem są elementami instalacji elektrycznej.

Brak wiedzy na temat pracy, podłączenia i oznakowania instalacji może skutkować groźnymi wypadkami jak porażenie prądem przez m.in.:

kontakt z dwoma przewodami pod napięciem

styczność z przewodem czynnym i gruntem;

bezpośredni kontakt i wyładowanie pojemnościowe.

Poradnik powstał dzięki współpracy przedstawicieli służb ratowniczych oraz specjalistów, którzy na podstawie wiedzy praktycznej i zgromadzonych doświadczeń stworzyli rzeczowy informator, stanowiący doskonałe narzędzie dydaktyczne i podstawę szkoleniową.

Zwracamy uwagę na szczegółowe informacje, które pomogą strażakom w ich codziennej pracy, określą schemat działań i pozwolą na uniknięcie podstawowych błędów, które mogą zagrażać ich życiu.

Dzięki poradnikowi fotowoltaika przestanie być mglistym pojęciem, a przeprowadzane akcje gaśnicze przy instalacjach fotowoltaicznych staną się bezpieczniejsze.

Poradnik dla jednostek ratowniczo – gaśniczych

poradnik dla jednostek ratowniczo–gasniczych
Oferujemy Państwu poradnik, który stanowi kompendium wiedzy dla służb ratowniczo-pożarniczych w zakresie funkcjonowania i zasad gaszenia systemów fotowoltaicznych. To pierwsza tego typu pozycja, która w sposób kompleksowy przedstawia problem związany z gaszeniem instalacji przeznaczonych do produkcji prądu z energii słonecznej.
Poradnik został stworzony przy współpracy specjalistów z zakresu fotowoltaiki i przedstawicieli służb ratowniczych. Naszym celem było przejrzyste przedstawienie podstawowych zagadnień związanych z instalacjami fotowoltaicznymi, ich działania oraz obsługi w trakcie prowadzonych akcji.
Udostępniony przez naszą firmę poradnik jest rzeczowy i stanowi doskonałe źródło wiedzy teoretycznej. Jest wartościowym narzędziem dydaktycznym, na podstawie którego można przeprowadzać szkolenia oparte o praktyczne wskazówki i sprawdzone schematy działania. Zawarte w nim informacje pozwalają na uniknięcie podstawowych błędów, które mogą zagrażać życiu ratowników w czasie realizowanych akcji.
Tylko
49 zł brutto
za 1 egzemplarz wraz z wysyłką!
Znajdą w nim Państwo informacje w zakresie:
budowy i funkcjonowania systemu fotowoltaicznego,
kontroli ryzyka,
rozwiązań dla ochrony działań strażaków podczas interwencji,
propozycji dobrych praktyk podczas interwencji.
Zamów podręcznik
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych podanych w formularzu przez Inverter Sp. z o.o. z siedzibą w Stare Babice, ul. Warszawska 37, zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r., nr 101, poz. 926, z późn. zm.)*

  * Pola obowiązkowe

  Fotowoltaika - nowe wyzwanie dla służb ratunkowo-gaśniczych

  Rosnące zainteresowanie branżą OZE sprawia, że coraz więcej osób prywatnych i firm decyduje się na instalację paneli PV. Dynamiczny wzrost liczby systemów fotowoltaicznych wzmacnia szeroki wachlarz pomocy finansowej oferowanej przez organy państwowe oraz samorządowe lub banki. Dotacje z ogólnokrajowego programu “Mój Prąd”, dofinansowania realizowane na szczeblu lokalnym czy ulga termomodernizacyjna są czynnikami przyspieszającymi podjęcie decyzji o montażu ogniw fotowoltaicznych. Ponadto perspektywa dużych oszczędności wynikających z możliwości czerpania niemal bezpłatnego prądu kusi nie tylko osoby prywatne, ale również przedsiębiorstwa zmierzające do obniżenia kosztów działalności bieżącej oraz podniesienia konkurencyjności oferowanych produktów i usług.

  W 2019 roku moc działających instalacji fotowoltaicznych w Polsce przekroczyła 1 GW. Szacuje się, że do 2040 roku fotowoltaika osiągnie moc ponad 20 GW. Tak duży postęp w tej dziedzinie tworzy konieczność zdobywania nowych umiejętności przez instytucje i organizacje zajmujące się zadaniami ratowniczo-gaśniczymi. Wiedza o sposobach działania, jak również metodach obsługi systemów fotowoltaicznych w razie pożaru staje się zatem kluczowa dla wszystkich osób biorących udział w akcjach ratowniczych i gaśniczych. Dlatego dla Państwa bezpieczeństwa i skuteczności prowadzonych działań przygotowaliśmy poradnik stanowiący kompendium wiedzy praktycznej i teoretycznej, który pozwoli na prowadzenie bezpiecznych akcji.

  Kup poradnik
  inverter poradnik dla jednostek ratowniczo gasniczych

  Spis treści poradnika dla jednostek ratowniczo – gaśniczych

  Zachęcamy do zapoznania się z wiedzą udostępnioną w poradniku dla strażaków. Tu znajdą Państwo przydatne informacje dotyczące wszystkich zagadnień związanych z funkcjonowaniem fotowoltaiki i obsługą systemu podczas działań ratowniczo-gaśniczych.
  Poradnik składa się z czterech uzupełniających się części podzielonych na poszczególne podrozdziały:
  pojecie instalacji fotowoltaicznej

  A. Pojęcie instalacji fotowoltaicznej.

  A1) Rozróżnienie kolektora słonecznego i panela fotowoltaicznego.
  A2) Od instalacji domowych po farmy słoneczne.
  A3) Jak działa instalacja fotowoltaiczna ?
  A4) Produkcja energii elektrycznej: na sprzedaż czy na własny użytek ?
  A5) Oznakowanie instalacji fotowoltaicznych.

  B. Kontrola ryzyka.

  B1) Ogólne ryzyko związane z energią elektryczną.
  B2) Zagrożenia związane z instalacjami fotowoltaicznymi.
  B3) Mechanizmy zapewniające bezpieczeństwo osób i mienia.
  B4) Zagrożenie dla strażaków podczas interwencji.

  kontrola ryzyka 1
  rozwiazania dla ochrony dzialan strazakow podczas interwencji

  C. Rozwiązania dla ochrony działań strażaków podczas interwencji

  C1) Sposoby odcięcia instalacji od sieci zewnętrznej.
  C2) Rozwiązania konstrukcyjne umożliwiające ochronę instalacji fotowoltaicznej.
  C3) Rozłączniki pozwalające na zabezpieczenie lokali użytkowych przed obwodem prądu stałego.
  C4) Instalacje fotowoltaiczne, w których napięcie utrzymywane jest poniżej 60 V.
  C5) Urządzenia dodatkowe.

  D. Dobre nawyki podczas interwencji

  D1) Przyjęcie powiadomienia.
  D2) Ocena niebezpieczeństwa związanego z obecnością instalacji fotowoltaicznej w miejscu interwencji.
  D3) Prowadzenie akcji w obecności instalacji fotowoltaicznej pod napięciem.
  D4) Sprzątanie miejsca interwencji i wycofywanie służb ratunkowych.

  dobre nawyki podczas interwencji

  Fotowoltaika szyta na miarę Twoich potrzeb