Co to jest współczynnik COP? Jak go mierzyć?

Jedną z konsekwencji zwiększającej się świadomości ekologicznej Polaków jest rosnące wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Szczególnie opłacalnym rozwiązaniem jest instalacja fotowoltaiczna z pompą ciepła. Żeby jednak inwestycja ta miała sens, należy zadbać o wiele szczegółów. Współczynnik COP ułatwi wybór optymalnej opcji. Do czego służy i jak go mierzyć?

Do czego służy współczynnik COP?

Polacy coraz bardziej doceniają potencjał tkwiący w odnawialnych źródłach energii i chętnie sięgają po ekologiczne rozwiązania. Motywowane jest to troską nie tylko o środowisko naturalne, ale i domowe finanse. Pozwala bowiem wygenerować spore oszczędności. W przypadku domów jednorodzinnych szczególnym uznaniem cieszy się instalacja fotowoltaiczna z pompą ciepła.

To duet wręcz idealny, który pozwala zredukować koszty ogrzewania budynku i obniżyć rachunki za prąd do minimum. Żeby jednak system działał bez zarzutu, trzeba zadbać o pewne kwestie. Jedną z nich jest efektywność pompy ciepła. Do mierzenia tego parametru służy współczynnik COP. Im wyższa jego wartość, tym lepiej. Oznacza to bowiem, że pompa pobiera mało prądu, a jednocześnie oddaje dużo ciepła do ogrzania budynku.

Wysoki współczynnik COP to sygnał dla inwestora, że zakup i montaż pompy ciepła się opłaca. W połączeniu z odpowiednio dobraną instalacją fotowoltaiczną może się okazać, że dom będzie ogrzewany prawie za darmo. Jak więc obliczyć współczynnik COP dla pompy ciepła?

Współczynnik COP – wzór. Jak obliczyć efektywność pompy ciepła?

Żeby obliczyć współczynnik COP, trzeba znać dwie wartości (przy założeniu, że temperatura gruntu wynosi średnio 0 st. Celsjusza):

  • ilość ciepła oddawanego przez pompę (QHP),
  • ilość energii elektrycznej, którą pompa potrzebuje, by wygenerować ciepło o temperaturze 35 st. Celsjusza (EEL).

Teraz wystarczy podzielić pierwszą wartość przez drugą (COP = QHP/EEL), by uzyskać wynik określający efektywność pompy ciepła. Jak go jednak interpretować? Im bliżej „1”, tym zakup i montaż sprzętu jest mniej opłacalny. Natomiast wynik na poziomie „5” i „6” oznacza bardzo rentowne urządzenie.

Jeszcze bardziej miarodajnym narzędziem pozwalającym na sprawdzenie efektywności pompy ciepła jest współczynnik SCOP (SPF) – sezonowy współczynnik efektywności. Określa on stosunek ilości energii przekazanej do systemu grzewczego do energii pobranej przez sprzęt w ciągu całego sezonu grzewczego. Dzięki temu współczynnik SCOP uwzględnia różne warunki pracy, co pozwala precyzyjniej ocenić efektywność pompy ciepła i oszacować koszty jej eksploatacji.

Żeby wybrać odpowiednią pompę ciepła, należy porównać ze sobą kilka modeli. Warto również skonsultować się z ekspertem ds. OZE albo specjalistą firmy zajmującej się montażem fotowoltaiki z pompą ciepła. W swojej analizie uwzględni on nie tylko efektywność sprzętu, ale również zapotrzebowanie budynku na ciepło i energię elektryczną. Zadba także o to, aby poszczególne elementy systemu odpowiednio ze sobą współgrały.

Efektywność pompy ciepła – od czego zależy?

Na efektywność pompy ciepła w największym stopniu wpływa jakość komponentów, z których została wykonana. Sprężarka, zawór rozprężny czy też wymiennik płytowy – im bardziej energochłonne są to podzespoły, tym efektywność pompy ciepła jest niższa. Dlatego warto wybierać sprzęt renomowanych marek, które do produkcji poszczególnych komponentów wykorzystują sprawdzone materiały.

Im mniej energochłonne podzespoły, tym wyższa klasa energetyczna urządzenia. Absolutne minimum w przypadku pomp ciepła to klasa energetyczna A.

Instalacja fotowoltaiczna z pompą ciepła to kosztowne przedsięwzięcie. Pozwala jednak znacząco ograniczyć wydatki na ogrzewanie i elektryczność. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na jego realizację. Żeby inwestycja się zwróciła, warto zadbać o optymalny dobór poszczególnych komponentów. W przypadku pompy ciepła liczy się przede wszystkim jej efektywność, którą można zmierzyć, obliczając współczynnik COP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enquire here

Give us a call or fill in the form below and we'll contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.
Szybki kontakt!
+
Wyślij!