Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Z roku na rok popularności instalacji fotowoltaicznych rośnie. Wizja produkowania własnego prądu, a tym samym płacenia niższych rachunków za energię elektryczną, kusi nie tylko inwestorów prywatnych, ale również gospodarstwa rolne, firmy czy też spółdzielnie. Jedną z podstawowych kwestii, na które należy zwrócić uwagę przed montażem instalacji fotowoltaicznej, jest jej rodzaj. Jaki system PV wybrać? Przedstawiamy różne klasyfikacje i rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych – podstawowa klasyfikacja

 

Żeby dokonać właściwego wyboru instalacji fotowoltaicznej, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, jaki sposób współpracy z siecią elektroenergetyczną będzie najlepiej odpowiadał potrzebom inwestora. Biorąc pod uwagę ten czynniki, wyróżnić można:

  • instalacje fotowoltaiczne on-grid (sieciowe) – ich prawidłowe działanie jest możliwe tylko po podłączeniu do sieci energetycznej. W porównaniu z innymi typami systemów PV są tańsze, gdyż nie wymagają zakupu akumulatorów. Co więcej, nie tylko pozwalają wyprodukować własny prąd, ale również odsprzedać nadmiar energii do sieci. To najczęściej wybierane opcje. W zależności od rodzaju zastosowanego inwertera instalacje fotowoltaiczne on-grid można podzielić na trzy kategorie: systemy z falownikiem centralnym, systemy z falownikami stringowymi oraz systemy z mikroinwerterami,
  • instalacje fotowoltaiczne off-grid (autonomiczne, niezależne) – nie są podłączone do sieci energetycznej. Wytworzona energia jest magazynowana w akumulatorach, co umożliwia jej późniejsze wykorzystanie. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie uzyskanie dostępu do sieci jest utrudnione lub nieopłacalne, np. w domkach letniskowych,
  • instalacje hybrydowe (mieszane, skojarzone) – w ich przypadku oprócz paneli PV wykorzystuje się także inne źródło energii elektrycznej, np. turbiny wiatrowe lub generatory spalinowe. Wytworzony prąd może być spożytkowany od razu lub magazynowany na później. Istnieje również możliwość podłączenia instalacji mieszanej do sieci energetycznej.

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych ze względu na umiejscowienie paneli PV

Instalacje fotowoltaiczne można sklasyfikować także na podstawie ich umiejscowienia. Gdzie najczęściej montuje się systemy PV? Na dachu lub na gruncie. Co więcej, istnieje również możliwość zamontowania paneli fotowoltaicznych na balkonie. Niezależnie od umiejscowienia nie powinny być one zacienione.

Zarówno instalacje fotowoltaiczne na dachu, jak i na gruncie oraz balkonie montuje się na specjalnych konstrukcjach, które są dostosowane do specyfiki miejsca montażu. Całość powinna być nie tylko wytrzymała i odporna na działanie czynników zewnętrznych, ale również atrakcyjna wizualnie.

Instalacje fotowoltaiczne – klasyfikacje uwzględniające kryterium przeznaczenia i kryterium mocy

Instalacje fotowoltaiczne można podzielić, biorąc pod uwagę kryterium przeznaczenia wyprodukowanej energii. Wówczas wyróżnia się:

  • małe systemy PV – generują prąd na potrzeby znaku drogowego czy też pojedynczej lampy,
  • systemy konsumenckie – w ich przypadku cała energia przeznaczana jest na potrzeby własne inwestora,
  • systemy prosumenckie – część wyprodukowanej energii wykorzystywana jest na potrzeby własne, część zaś oddawana do sieci energetycznej,
  • farmy PV (elektrownie) – w ich przypadku całość wytworzonej energii jest przekazywana do sieci.

Ustawa Prawo Energetyczne wprowadziła kryterium mocy, dzieląc instalacje fotowoltaiczne na mikroinstalacje PV, małe instalacje PV i duże instalacje. Pierwsze nie przekraczają mocą 40 kW i są przyłączane do sieci energetycznej o napięciu niższym niż 110 kV. Z kolei małe instalacje osiągają moc w przedziale 40-200 kW i przyłączane są do sieci energetycznej, której napięcie znamionowe jest niższe niż 110 kV. Natomiast duże instalacje osiągają moc wyższą niż 200 kW. Są to farmy fotowoltaiczne.

Instalacje fotowoltaiczne można sklasyfikować na podstawie różnych kryteriów. To, na jaki rodzaj systemu PV zdecyduje się inwestor, zależy od jego indywidualnych potrzeb, a także wysokości dostępnego budżetu. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enquire here

Give us a call or fill in the form below and we'll contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.
Szybki kontakt!
+
Wyślij!