Pompy ciepła – dlaczego warto je mieć
Z biegiem lat wybór ekologicznych metod ogrzewania domu stale rośnie. W pierwszej kolejności do dyspozycji klientów zostały oddane kotły na ekogroszek, a następnie także na pellet. Oczywiście wciąż cieszą się one niesłabnącą popularnością i zainteresowaniem. Jednak na rynek przebojem wchodzą pompy ciepła. Czy zagoszczą one na stałe? Czym są i czy warto w nie inwestować? O tym wszystkim poniżej.
Odnawialne źródła energii nie tylko dla pozyskiwania energii elektrycznej
Początkowo ekologiczne rozwiązania były dostępne jedynie w energetyce. Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej oraz siły wiatru możliwe stało się oszczędzanie na energii elektrycznej przy jednoczesnym dbaniu o środowisko. Duża popularność i liczne korzyści płynące z takiego pozyskiwania energii skłoniły do rozwijania technologii odnawialnych źródeł energii i wprowadzania ich w codzienne życie. Dlatego też obecnie możliwe jest wykorzystywanie ekologicznych metod pozyskiwania energii także w celu ogrzewania domu.
Rodzaje pomp ciepła
Pompy ciepła dostępne są w różnych opcjach. Należy zorientować się w szerokiej dostępności różnorodnych pomp ciepła, aby wybrać odpowiednią, najlepiej dostosowaną do naszych potrzeb. Ponadto, można z powodzeniem skorzystać z fachowej porady profesjonalistów w tym zakresie, którzy z pewnością doradzą rozwiązanie odpowiednie do indywidualnych preferencji klienta.
Pompy ciepła powietrze-woda
Są to tak zwane inwerterowe pompy ciepła. Rozwiązanie doskonałe do ogrzewania lokali użytkowych i domów mieszkalnych. Nadaje się zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczeń. Pompy ciepła tego typu współpracują z tradycyjnymi grzejnikami i sprawiają, że są szczególnie łatwe w montażu nawet w starszych nieruchomościach oraz, co ważniejsze, bez potrzeby przebudowy całej instalacji grzewczej. Ponadto pompy ciepła powietrze-woda mogą być wykorzystywane także do ogrzewania wody użytkowej. Oprócz tego istnieje możliwość takiego podłączenia pompy ciepła, aby stała się ona pompą hybrydową powietrze-ziemia-woda. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu szczytowego wymiennika gruntowego.
Pompy ciepła powietrze-powietrze
Jako dolne źródło ciepła w tego rodzaju pompach stanowi wszechobecne powietrze. Powietrzne pompy ciepła wykorzystują energię słoneczną znajdującą się w powietrzu. Jest to najmniej kłopotliwy rodzaj pomp pod względem nakładów instalacyjnych i budowlanych. Proste podłączenia do instalacji centralnego ogrzewania pozwala na korzystanie z nakładów ciepła występującego w powietrzu. Pompy ciepła typu powietrze-powietrze zalecane są do ogrzewania i chłodzenia hal fabrycznych i magazynowych lecz również bardzo dobrze sprawdzają się w ogrzewaniu i chłodzeniu mniejszych powierzchni mieszkalnych. Urządzenia te produkowane w najnowszej technologii gwarantują efektywne działanie nawet przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych.
Pompy ciepła glikol-woda
Podobnie, jak pompy ciepła powietrze-woda, tak i w przypadku pomp typu glikol-woda, urządzenia te doskonale nadają się one zarówno do grzania, jak i chłodzenia pomieszczeń oraz do ogrzewania wody użytkowej. Również pracują w technologii inwerterowej i dzięki temu charakteryzują się niebywale wysoką efektywnością. Ich ogromną zaletą jest całościowy system zarządzania i kontroli instalacji, który daje użytkownikowi wiele możliwości.
Pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej
Są to pompy ciepła wyspecjalizowane wyłącznie w ogrzewaniu wody użytkowej. Nie są więc one stosowane do ogrzewania czy chłodzenia pomieszczeń. Oferta dostępnych na rynku urządzeń jest szeroka i daje możliwość wyboru spośród urządzeń z zasobnikiem o różnej pojemności, jak i zupełnie pozbawionych zasobnika.
Pompy ciepła basenowe
Basenowe pompy ciepła również należą do urządzeń wyspecjalizowanych do spełniania konkretnego zadania. Jest nim ogrzewanie wody w basenie i nie ma tu znaczenia czy jest to basen zewnętrzny, czy też wewnętrzny.
Podsumowując
Dzięki tak szerokiej gamie produktów do wyboru nie ulega wątpliwości, że każdy klient zainteresowany montażem pompy ciepła będzie w stanie znaleźć opcje najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb. Dodatkowo profesjonalni doradcy fachowo pomogą dobrać najlepszą opcję biorąc pod uwagę liczne indywidualne czynniki tak, by dobrać produkt, który sprawdzi się w przypadku konkretnej rodziny i konkretnego domu.
Ponadto, dzięki inwestycji w pompę ciepła nie ma potrzeby dodatkowego montażu klimatyzacji, gdyż większość z pomp ciepła posiada dwie funkcje i zarówno ogrzewa, jak i chłodzi pomieszczenia. Dlatego też nie ulega wątpliwości, że pompy ciepła są doskonałą inwestycją poprawiającą komfort termiczny w domu oraz dbającą o ciepłą wodę użytkową.
Ostatnie wpisy
- Mój Prąd 4.0 – najważniejsze zmiany, zasady i maksymalna kwota wsparcia
- Fotowoltaiczne instalacje hybrydowe – czym są i z czego się składają?
- Wpływ fotowoltaiki na środowisko naturalne
- Fotowoltaika dla biznesu – dlaczego warto?
- Czym są dwustronne panele fotowoltaiczne i gdzie znajdują swoje zastosowanie ?
- Zmiana zasad rozliczania fotowoltaiki od 2022 roku – co warto wiedzieć?
- Bezobsługowość instalacji fotowoltaicznej – prawda czy mit?
- Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej – najczęściej zadawane pytania
- Co to jest współczynnik COP? Jak go mierzyć?
- Instalacje fotowoltaiczne – jak zadbać o bezpieczeństwo przeciwpożarowe?