Na czym polega audyt fotowoltaiczny?

Perspektywa niższych rachunków za prąd sprawia, że instalacje fotowoltaiczne cieszą się dużą popularnością. Żeby jednak system był odpowiednio dopasowany do indywidualnych potrzeb inwestora, należy przeprowadzić audyt fotowoltaiczny. Na czym on polega?

Audyt fotowoltaiczny – co to takiego?

Audyt fotowoltaiczny to nic innego jak analiza warunków montażu fotowoltaiki. W jego ramach ocenia się nie tylko potrzeby gospodarstwa czy też firmy, ale również warunki techniczne danej lokalizacji, w tym np. kąt nachylenia dachu, jego zacienienie czy też dostępność gruntów pod instalację. Pod uwagę bierze się także możliwości finansowe klienta, co pozwala maksymalnie dopasować ofertę do jego wymagań.

Dzięki dobrze przeprowadzonemu audytowi fotowoltaicznemu zyskasz pewność, że system będzie odpowiadać nie tylko bieżącemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną, ale również przyszłym potrzebom. Dobrze dopasowana instalacja fotowoltaiczna nie tylko obniży rachunki za prąd, ale również szybko się zwróci. To dlatego audyt fotowoltaiczny jest tak ważnym dokumentem.

Co obejmuje audyt fotowoltaiczny?

Audyt fotowoltaiczny składa się z kilku elementów. Pierwszym z nich jest rozmowa z inwestorem. Dzięki niej specjalista pozna dane na temat bieżącego zużycia prądu, a także oceni przyszłe zapotrzebowanie użytkowników na energię elektryczną.

W ramach wywiadu inwestor zostanie poproszony o przedstawienie dotychczasowych rachunków za prąd i planów związanych z poborem energii w przyszłości. Zakup energochłonnych urządzeń, powiększenie rodziny czy też zmiana sposobu ogrzewania budynku na elektryczny – wszystko to należy uwzględnić w szacunkach. Warto więc dobrze przemyśleć swoje potrzeby, by móc przekazać je specjaliście.

Następnym etapem audytu fotowoltaicznego jest analiza warunków technicznych danej lokalizacji. Żeby ocenić, czy dany dach nadaje się do zamontowania paneli fotowoltaicznych, pod uwagę bierze się m.in.:

  • orientację dachu względem stron świata – najlepszą opcją jest dach skierowany na południe, najmniej korzystną – na północ, lecz dopuszczalne są również ułożenie modułów w kierunku wschodni, i zachodnim,
  • kąt nachylenia dachu – w polskich warunkach najbardziej optymalny kąt nachylenia dachu pod panele fotowoltaiczne mieści się w przedziale 30-40 stopni. Nie oznacza to jednak, że dachy o nachyleniu spoza tego przedziału nie nadają się pod fotowoltaikę. W przypadku płaskich dachów stosuje się specjalne konstrukcje umożliwiające uzyskanie optymalnego nachylenia,
  • rozmiary dachu – im większe zapotrzebowanie na energię elektryczną, tym więcej paneli fotowoltaicznych trzeba zamontować, a to z kolei wiąże się z koniecznością zapewnienia odpowiedniej ilości miejsca. Jeśli dach okaże się za mały, wówczas dobrą opcją może okazać się montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie,
  • konstrukcja dachu – im bardziej skomplikowana konstrukcja dachu, tym trudniej zamontować instalację fotowoltaiczną,
  • zacienienie – zmniejsza efektywność systemu. Konsekwencje czasowego zacienienia modułu można jednak ograniczyć, np. poprzez zastosowanie optymalizatorów mocy.

Jeśli montaż instalacji fotowoltaicznych na dachu okaże się z pewnych względów niemożliwy lub bardzo kosztowny, fachowiec przeprowadzi – jeśli to możliwe – audyt fotowoltaiczny instalacji na gruncie. Pod uwagę weźmie m.in. dostępną powierzchnię oraz jej zacienienie.

Co jeszcze powinien uwzględniać audyt fotowoltaiczny?

Po uwzględnieniu rocznego zużycia energii, zmieniającego się zapotrzebowania domowników, wzrostu cen, mocy instalacji i szczegółów jej montażu specjalista przedstawi analizę ekonomiczną. Obejmować ona będzie nie tylko przewidywane koszty systemu, ale również kalkulację oszczędności. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję.

Wiele firm działających na rynku oferuje bezpłatny audyt fotowoltaiczny. Warto skorzystać z tej opcji, by przekonać się, czy rzeczywiście jest to oferta, która odpowiada Ci pod wszystkimi względami. Jeśli koszty przerastają Twoje możliwości, zawsze możesz negocjować ceny lub zdecydować się na tańsze komponenty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enquire here

Give us a call or fill in the form below and we'll contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.