Jaka przyszłość czeka branżę fotowoltaiczną?

Fotowoltaika to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki. Powoli dachy usiane panelami fotowoltaicznymi stają się częścią naszego krajobrazu. Czy jednak w nadchodzących latach branża fotowoltaiczna dalej notować będzie wzrosty? Jaka przyszłość czeka polską fotowoltaikę?

Przyszłość fotowoltaiki w Polsce – liczby i trendy

Pandemia koronawirusa odcisnęła piętno na wielu branżach gospodarki. Nie była jednak w stanie powstrzymać ekspansji sektora fotowoltaiki. Według najnowszych prognoz przyszłość fotowoltaiki w Polsce rysuje się w jasnych barwach. Szacuje się, że pod koniec 2021 r. liczba instalacji wzrośnie o ok. 68 procent.

Więcej systemów równa się większe zapotrzebowanie na pracowników, o czym również przekonują dane. Aż 90 proc. firm fotowoltaicznych planuje zwiększyć możliwości produkcyjne i wykonawcze, a w związku z tym zatrudnić dodatkowych pracowników.

Co więcej, na polskim rynku coraz śmielej swoją obecność zaznaczają nowe technologie, takie jak perowskity, panele glass-glass czy też szkło solarne. Ich udział w przyszłości będzie się zwiększał. Nowe technologie podnoszą bowiem sprawność paneli fotowoltaicznych i sprawiają, że zwrot z inwestycji następuje szybciej. Nic więc dziwnego, że rośnie zapotrzebowanie na nie.

Motory napędowe zmian

Tak dynamiczny rozwój branży fotowoltaicznej w Polsce nie byłby możliwy bez zmian legislacyjnych. Pierwszym impulsem była nowelizacja ustawy o OZE, wprowadzona w połowie 2016 r. Dzięki niej fotowoltaika zaczęła się opłacać klientom indywidualnym. W efekcie liczba instalacji i ich moc zaczęła rosnąć, na co wpływ miały również dofinansowania instalacji fotowoltaicznych ze środków krajowych i unijnych.

W 2019 r. znowelizowano ustawę o OZE po raz wtóry. Wprowadzone poprawki przyznały status konsumenta także przedsiębiorcom. Branża fotowoltaiczna rozwijała się również dzięki programowi „Mój Prąd”. W jego ramach inwestorzy (gospodarstwa domowe) mogli starać się o bezpośrednie dopłaty do mikroinstalacji.

Rok 2020 przyniósł spadki. Koronawirus sprawił bowiem, że część azjatyckich fabryk czasowo się zamknęła. Opóźniło to dostawy komponentów fotowoltaicznych, a w konsekwencji odsunęło realizację niektórych inwestycji. Zachwianie na rynku nie trwało jednak długo. Już pod koniec kwietnia 2020 r. sprzedaż instalacji fotowoltaicznej wróciła do poziomu sprzed pandemii, a następnie zaczęła odnotowywać wzrosty.

Fotowoltaika w Polsce – przewidywania na przyszłość

Zgodnie z przewidywaniami specjalistów, już na początku 2021 r. fotowoltaika w Polsce osiągnie moc ok. 3,5 GW. Warunek jest jeden – musi utrzymać obecne tempo wzrostu. W konsekwencji już pod koniec tego roku jej moc może przekroczyć 4 GW. To imponujący wynik.

Składają się na to nie tylko mikroinstalacje, ale również farmy fotowoltaiczne. W Polsce coraz więcej terenów przeznacza się właśnie pod budowę farm fotowoltaicznych. Szacuje się, że trend ten ma rosnąć, a sektor farm będzie przeżywać boom w latach 2021-2022.

W kolejnych latach przewiduje się zwiększone zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi. Ceny energii elektrycznej są bowiem z roku na rok coraz wyższe. Żeby uchronić się przed podwyżkami, szukanie alternatywnych sposobów pozyskiwania prądu jest koniecznością.

Inwestowanie w fotowoltaikę pozwala nie tylko obniżyć rachunki za energię elektryczną, ale również ogranicza emisję CO2 do atmosfery. Coraz więcej krajów na świecie, w tym także Polska, stawia sobie za cel ochronę środowiska i ograniczenie smogu. Rządy poszczególnych krajów wdrażają więc różne formy wsparcia, dzięki którym rośnie grupa beneficjentów fotowoltaiki.

Zmiany legislacyjne oraz dofinansowania krajowe i europejskie stanowią w Polsce główne motory napędowe zmian. Nie trzeba nawet dysponować dużym wkładem własnym, by móc czerpać korzyści z fotowoltaiki. To dobra wiadomość zwłaszcza dla klientów indywidualnych, których możliwości finansowe nie pozwalają na zgromadzenie całej kwoty potrzebnej na inwestycję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Enquire here

Give us a call or fill in the form below and we'll contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.
Szybki kontakt!
+
Wyślij!