Jak wykorzystać fotowoltaikę w dużych miastach
Fotowoltaika, jako jeden z elementów systemów OZE, coraz pewniej wkracza do przestrzeni miejskich. Rozwiązania z zakresu instalacji fotowoltaicznych znajdują bowiem szerokie zastosowanie w dużych miastach, niosąc ze sobą szereg korzyści nie tylko ekologicznych, ale także ekonomicznych czy wizerunkowych.
Fotowoltaika w mieście
Wysokie wskaźniki zanieczyszczenia powietrza w dużych aglomeracjach miejskich stanowią istotny problem w dobie obecnie postępującej globalizacji. Emisja zanieczyszczeń nie tylko z palenisk domowych, ale również elektrociepłowni węglowych oraz spaliny samochodowe to główne źródła emisji szkodliwych substancji. Jednym z możliwych rozwiązań tego problemu staje się wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Systemy OZE mogą z powodzeniem wyeliminować bądź zastąpić część energii produkowanej za pomocą konwencjonalnych metod. Jak zatem wykorzystać potencjał instalacji OZE w przestrzeni miejskiej?
Panele fotowoltaiczne na dachach budynków miejskich
Montaż paneli fotowoltaicznych powszechnie stosowany jest w przypadku wielkich farm fotowoltaicznych oraz obszarów podmiejskich i wiejskich. Jednak na uwagę zasługują również zurbanizowane tereny miejskie. Panele te coraz częściej pojawiają się na dachach miejskich budynków, takich jak uczelnie, biurowce, biblioteki, pływalnie. Opłacalność tego typu inwestycji zależy w głównej mierze od kąta nachylenia dachu, choć nowoczesne instalacje pozwalają na montaż paneli, które samoczynnie dostosowują kąt nachylenia do miejsca położenia słońca na niebie. Takie rozwiązanie pozwala na zmniejszenie kosztów eksploatacji oraz pozytywnie wpływa na otoczenie.
Budynki pasywne i energooszczędne
Coraz częściej w przestrzeni miejskiej zauważyć możemy również nowoczesne, energooszczędne oraz pasywne budynki. Stosowane w nich systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii, w tym instalacje fotowoltaiczne, cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów, dla których ograniczenie kosztów eksploatacji takiej nieruchomości przekłada się nie tylko na większe zyski z inwestycji, ale także na redukcję kosztów użytkowania takich obiektów przez potencjalnych najemców. Wszystkie te cechy potwierdzone są odpowiednimi certyfikatami. Ze względu na zwiększone działania mające na celu ochronę środowiska i zrównoważony rozwój, energooszczędne biurowce oraz nieruchomości mieszkaniowe zlokalizowane w dużych miastach będą cieszyć się coraz większym zainteresowaniem.
Oświetlenie uliczne
Wykorzystanie energii słońca w przestrzeni miejskiej ma ogromny potencjał. Władze miast mając na uwadze zrównoważony rozwój coraz częściej decydują się na wykorzystanie instalacji fotowoltaicznych w lampach ulicznych. Jest to jedno z najpowszechniejszych rozwiązań jeśli chodzi o systemy OZE wykorzystywane w zurbanizowanych przestrzeniach. Fotowoltaika stosowana jest także w przypadku podświetlania banerów reklamowych. Coraz częściej spotkać możemy się także z parkomatami wykorzystującymi system fotowoltaiczny.
Ławki fotowoltaiczne
Coraz większą popularnością w polskich miastach cieszą się fotowoltaiczne ławki. Jest to innowacyjny koncept, za którym przemawiają głównie kwestie wizerunkowe. Są one potwierdzeniem proekologicznych działań władz miasta, a więc zainteresowania zrównoważonym rozwojem oraz nowoczesnymi technologiami. To ciekawe rozwiązanie pozwala codziennym użytkownikom przestrzeni miejskiej na ładowanie urządzeń elektrycznych, takich jak smartfony czy laptopy poza własnym mieszkaniem czy miejscem pracy. Ławki na dobre wpisały się w przestrzeń Warszawy, Szczecina, Zielonej Góry czy Białegostoku. Najnowsze wersje fotowoltaicznych ławek posiadają inteligentne systemy, informujące o aktualnych warunkach pogodowych czy utrudnieniach w ruchu komunikacyjnym miasta.
Ostatnie wpisy
- Mój Prąd 4.0 – najważniejsze zmiany, zasady i maksymalna kwota wsparcia
- Fotowoltaiczne instalacje hybrydowe – czym są i z czego się składają?
- Wpływ fotowoltaiki na środowisko naturalne
- Fotowoltaika dla biznesu – dlaczego warto?
- Czym są dwustronne panele fotowoltaiczne i gdzie znajdują swoje zastosowanie ?
- Zmiana zasad rozliczania fotowoltaiki od 2022 roku – co warto wiedzieć?
- Bezobsługowość instalacji fotowoltaicznej – prawda czy mit?
- Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej – najczęściej zadawane pytania
- Co to jest współczynnik COP? Jak go mierzyć?
- Instalacje fotowoltaiczne – jak zadbać o bezpieczeństwo przeciwpożarowe?