Fotowoltaika do domu, dlaczego warto?
Rosnący problem zanieczyszczenia powietrza skłania do poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych źródeł energii. Czerpanie jej ze słońca jest doskonałym rozwiązaniem. Odpowiedź na pytanie, dlaczego warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną znajdziesz w poniższym artykule.
Czym jest fotowoltaika?
Energię z OZE można pozyskiwać właściwie wszędzie, co jest istotne zwłaszcza w miejscach oddalonych od sieci energetycznej. Ponadto, nie jest możliwy stały deficyt OZE. W momencie zastąpienia odnawialnymi źródłami energii źródła konwencjonalne, zyskuje zarówno człowiek, jak i otaczające go środowisko naturalne.
Fotowoltaika, czyli pozyskiwanie prądu elektrycznego bezpośrednio z energii słonecznej przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego, cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Jej popularność jest coraz większa nawet w naszym kraju, który różni się szerokością geograficzną oraz ilością dni słonecznych od miejsc np. w krajach basenu Morza Śródziemnego. Aby móc czerpać energię ze słońca niezbędna jest specjalna instalacja, na którą składają się montowane, np. na dachu budynku, panele fotowoltaiczne, nazywane też bateriami słonecznymi.
Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię w ciągu dnia, czyli wtedy, gdy jest na nią największe zapotrzebowanie. Gdy jest ona właściwie zaprojektowana jest w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne przeciętnej polskiej rodziny. Z takiej instalacji prąd może być wykorzystywany do oświetlenia w domu i zasilania domowych urządzeń, takich jak pralka, lodówka, komputer, telewizor, żelazko, suszarka, itd.
Niezależność, która się opłaca
Korzystanie z fotowoltaiki zapewnia niezależność energetyczną. Osoba decydująca się na zainstalowanie paneli słonecznych przestaje być zależna od dostawcy energii elektrycznej. Bezustannie zmieniające się stawki za przesył energii, ceny prądu, oraz za inne składowe wchodzące w skład finalnej wysokości rachunku przestają być problemem. Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznych na dachu domu, firmy, lub garażu stajemy się “panami własnego losu”, albo raczej rachunków, na wysokość których osoby trzecie nie mają już wpływu.
Niższe rachunki za prąd
Panele słoneczne to idealna inwestycja dla osób, które pragną oszczędzać. Fotowoltaika w domu to klucz do rozsądnego gospodarowania domowym budżetem. Zapewne wszyscy już zauważyli, że ceny energii elektrycznej rosną nawet o kilkadziesiąt procent w ciągu roku. Fotowoltaika stała się inwestycją, która się opłaca zwłaszcza, że cena pozyskania energii ze słońca spadała w ostatnich 8. latach aż o 80%. To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o spadki cen. Specjaliści wyliczyli, że instalacje fotowoltaiczne przynoszą ok. 10% rocznej stopy zwrotu, czyli ok. 4-krotnie więcej, niż lokata w banku. Oszacowano również, że dzięki panelom słonecznym opłaty za energię mają szansę zmniejszyć się nawet o 80% w ciągu roku.
Warto wiedzieć, że w sytuacji, gdy instalacja wyprodukuje więcej energii (np. latem gdy liczba dni słonecznych jest duża), niż w danym momencie jest potrzebne, nadmiar przesyłany jest do sieci. 70-80% tej nadwyżki można odebrać w wybranym przez siebie momencie, np. po zmroku lub zimą, kiedy zdecydowanie więcej jest dni pochmurnych.
Co więcej, instalacja fotowoltaiczna zwiększa wartość nieruchomości, na której jest zainstalowana. Fotowoltaika to również doskonałe rozwiązanie dla firm, które wolą inwestować w rozwój, zamiast w rosnące rachunki za energię.
Wygoda użytkowania
Instalacja fotowoltaiczna to gwarancja wygody, bowiem jest ona bezobsługowym urządzeniem. Jej używanie nie jest czasochłonne, dzięki temu nawet najbardziej zapracowana osoba może pozwolić sobie na montaż instalacji fotowoltaicznych na dachu domu. Co więcej, istnieje możliwość zasilenia pompy ciepła fotowoltaiką. Kolejną zaletą jest czas użytkowania systemu. Prawidłowo zaprojektowana oraz regularnie serwisowana instalacja fotowoltaiczna daje komfort użytkowania nawet przez 25-30 lat (przy spadku mocy nominalnej nie większej niż 20%). Ponadto można uzyskać dotacje na odnawialne źródła energii. Do tej pory Urząd Miasta Warszawa prowadził nabór wniosków o dotacje na instalacje fotowoltaiczne.
Warto jednak pamiętać, że aby panele słoneczne działały jak najefektywniej, muszą być nachylone pod odpowiednim kątem i skierowane na południe. Ponadto, aby mieć 100-procentową pewność, co do bezawaryjności instalacji, warto zakupić dobrej jakości zestawy instalacyjne od czołowych producentów. Kolejnym warunkiem bezawaryjności systemu jest poprawność montażu. Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie go profesjonalnej firmie posiadającej wieloletnie doświadczenie w realizacji tego typu zleceń, i w której pracują specjaliści potrafiący dobrać mikroinstalację odpowiednią dla potrzeb i oczekiwań mieszkańców domu.
Ostatnie wpisy
- Mój Prąd 4.0 – najważniejsze zmiany, zasady i maksymalna kwota wsparcia
- Fotowoltaiczne instalacje hybrydowe – czym są i z czego się składają?
- Wpływ fotowoltaiki na środowisko naturalne
- Fotowoltaika dla biznesu – dlaczego warto?
- Czym są dwustronne panele fotowoltaiczne i gdzie znajdują swoje zastosowanie ?
- Zmiana zasad rozliczania fotowoltaiki od 2022 roku – co warto wiedzieć?
- Bezobsługowość instalacji fotowoltaicznej – prawda czy mit?
- Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej – najczęściej zadawane pytania
- Co to jest współczynnik COP? Jak go mierzyć?
- Instalacje fotowoltaiczne – jak zadbać o bezpieczeństwo przeciwpożarowe?