Dofinansowanie na fotowoltaikę
Popularność paneli fotowoltaicznych rośnie z roku na rok. Montowane są m.in. w gospodarstwach domowych i stanowią sposób na pozyskiwanie ekologicznej oraz tańszej energii. Jednakże zainstalowanie fotowoltaiki wiąże się ze sporym wydatkiem. Aby go zmniejszyć i skrócić okres zwrotu inwestycji, warto dowiedzieć się, z jakich dofinansowań możemy skorzystać.
Formy dofinansowania
W Polsce dofinansowaniem do fotowoltaiki zajmują się instytucje rządowe oraz samorządowe. Niestety, większość tych dotacji „działa wstecz” – a zatem najpierw trzeba wyłożyć odpowiednią kwotę. Dopiero po zakończonej instalacji można ubiegać się o pozyskanie dotacji.
Należy wiedzieć, iż budżet, jaki został przewidziany na takie dofinansowania, jest duży i wynika on z umów międzynarodowych. Warto zainteresować się przede wszystkim programami rządowymi, z których najbardziej istotne są dwa:
- Mój Prąd,
- Czyste Powietrze.
Mój Prąd jest programem rządowym, w zakresie którego właściciele nowych instalacji fotowoltaicznych o mocy do 10kWp mogą liczyć na bezzwrotną, jednorazową dotację w wysokości 5000 złotych. Jest ona przewidziana jedynie dla osób fizycznych. Budżet, jaki został na ten cel przeznaczony, wynosi 1 mld złotych, czyli wystarczy na ok.200 tys. instalacji. Organem, który zarządza programem, jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i do niego należy kierować wnioski. Na jego stronie można na bieżąco obserwować, ile wniosków zostało już złożonych i ile z nich zostało rozpatrzonych pozytywnie, a ile negatywnie.
Czyste Powietrze jest ogólnopolskim programem mającym na celu poprawę efektywności energetycznej, a także ograniczenie emisji zanieczyszczeń, które są generowane przez tradycyjne instalacje grzewcze w budynkach jednorodzinnych. Wnioski o pomoc w ramach programu składa się w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska. W przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznej możemy ubiegać się jedynie o pożyczkę, której wysokość może wynosić 100% kosztów inwestycji. Pożyczka udzielana jest maksymalnie na 15 lat, a jej oprocentowanie wynosi minimum 2% w skali roku.
Warto pamięć, by przed decyzją o zainstalowaniu fotowoltaiki, dowiedzieć się w odpowiednim dla siebie urzędzie gminy czy miasta o aktualnych dofinansowaniach realizowanych na szczeblu regionalnym. Mogą się one różnić od ogólnopolskich i być korzystniejsze dla potencjalnych inwestorów.
Co powinno się znaleźć we wniosku?
Aby uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki należy wypełnić formularz – specjalny dla każdego programu. Odpowiednie wnioski znajdziemy na stronach urzędów i ośrodków, które dysponują funduszami. Tam też znajdziemy informacje o wszystkich innych dokumentach, które należy złożyć, a które są niezbędne do pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Zazwyczaj są to:
- projekt instalacji fotowoltaicznej, w którym musi znaleźć się schemat wraz z opisem, a także parametry techniczne oraz kosztorys; taki projekt wykonać może jedynie osoba dysponująca odpowiednimi kwalifikacjami;
- Certyfikaty i/lub deklaracje zgodności poświadczające zgodność wszystkich części instalacji z obowiązującymi normami i przepisami;
- Karty katalogowe wyszczególnionych części instalacji;
Atrakcyjne kredyty na fotowoltaikę proponują również banki
Banki także oferują niskooprocentowane kredyty dla osób prywatnych na realizację inwestycji w fotowoltaikę. Oferty kredytów i pożyczek bankowych są dostosowywane indywidualnie do każdego kredytobiorcy, a także atrakcyjnie oprocentowane. Ich zaletą jest również krótki czas oczekiwania na decyzję banku.
Ostatnie wpisy
- Mój Prąd 4.0 – najważniejsze zmiany, zasady i maksymalna kwota wsparcia
- Fotowoltaiczne instalacje hybrydowe – czym są i z czego się składają?
- Wpływ fotowoltaiki na środowisko naturalne
- Fotowoltaika dla biznesu – dlaczego warto?
- Czym są dwustronne panele fotowoltaiczne i gdzie znajdują swoje zastosowanie ?
- Zmiana zasad rozliczania fotowoltaiki od 2022 roku – co warto wiedzieć?
- Bezobsługowość instalacji fotowoltaicznej – prawda czy mit?
- Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej – najczęściej zadawane pytania
- Co to jest współczynnik COP? Jak go mierzyć?
- Instalacje fotowoltaiczne – jak zadbać o bezpieczeństwo przeciwpożarowe?