Dofinansowanie na fotowoltaikę 

Popularność paneli fotowoltaicznych rośnie z roku na rok. Montowane są m.in. w gospodarstwach domowych i stanowią sposób  na pozyskiwanie ekologicznej oraz tańszej energii. Jednakże zainstalowanie fotowoltaiki wiąże się ze sporym wydatkiem. Aby go zmniejszyć i skrócić okres zwrotu inwestycji, warto dowiedzieć się, z jakich dofinansowań możemy skorzystać.   

Formy dofinansowania

W Polsce dofinansowaniem do fotowoltaiki zajmują się instytucje rządowe oraz samorządowe. Niestety, większość tych dotacji „działa wstecz” – a zatem najpierw trzeba wyłożyć odpowiednią kwotę.  Dopiero po zakończonej instalacji można ubiegać się o pozyskanie dotacji.

Należy wiedzieć, iż budżet, jaki został przewidziany na takie dofinansowania, jest duży i wynika on z umów międzynarodowych. Warto zainteresować się przede wszystkim programami rządowymi, z których najbardziej istotne są dwa:

  • Mój Prąd,
  • Czyste Powietrze.

Mój Prąd jest programem rządowym, w zakresie którego właściciele nowych instalacji fotowoltaicznych o mocy do 10kWp mogą liczyć na bezzwrotną, jednorazową dotację w wysokości 5000 złotych. Jest ona przewidziana jedynie dla osób fizycznych. Budżet, jaki został na ten cel przeznaczony, wynosi 1 mld złotych, czyli wystarczy na ok.200 tys. instalacji. Organem, który zarządza programem, jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i do niego należy kierować wnioski. Na jego stronie można na bieżąco obserwować, ile wniosków zostało już złożonych i ile z nich zostało rozpatrzonych pozytywnie, a ile negatywnie. 

Czyste Powietrze jest ogólnopolskim programem mającym na celu poprawę efektywności energetycznej, a także ograniczenie emisji zanieczyszczeń, które są generowane przez tradycyjne instalacje grzewcze w budynkach jednorodzinnych. Wnioski o pomoc w ramach programu składa się w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska. W przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznej możemy ubiegać się jedynie o pożyczkę, której wysokość może wynosić 100% kosztów inwestycji. Pożyczka udzielana jest maksymalnie na 15 lat, a jej oprocentowanie wynosi minimum 2% w skali roku.  

Warto pamięć, by przed decyzją o zainstalowaniu fotowoltaiki, dowiedzieć się w odpowiednim dla siebie urzędzie gminy czy miasta o aktualnych dofinansowaniach realizowanych na szczeblu regionalnym. Mogą się one różnić od ogólnopolskich i być korzystniejsze dla potencjalnych inwestorów. 

Co powinno się znaleźć we wniosku?

Aby uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki należy wypełnić formularz – specjalny dla każdego programu. Odpowiednie wnioski znajdziemy na stronach urzędów i ośrodków, które dysponują funduszami. Tam też znajdziemy informacje o wszystkich innych dokumentach, które należy złożyć, a które są niezbędne do pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Zazwyczaj są to:

  • projekt instalacji fotowoltaicznej, w którym musi znaleźć się schemat wraz z opisem, a także parametry techniczne oraz kosztorys; taki projekt wykonać może jedynie osoba dysponująca odpowiednimi kwalifikacjami;
  • Certyfikaty i/lub deklaracje zgodności poświadczające zgodność wszystkich części instalacji z obowiązującymi normami i przepisami;
  • Karty katalogowe wyszczególnionych części instalacji; 

Atrakcyjne kredyty na fotowoltaikę proponują również banki

Banki także oferują niskooprocentowane kredyty dla osób prywatnych  na realizację inwestycji w fotowoltaikę. Oferty kredytów i pożyczek bankowychdostosowywane indywidualnie do każdego kredytobiorcy, a także atrakcyjnie oprocentowane. Ich zaletą jest również krótki czas oczekiwania na decyzję banku.  

Enquire here

Give us a call or fill in the form below and we'll contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.
Szybki kontakt!
+
Wyślij!