Decyzja o kolejnym naborze programu „Mój Prąd” zapadła!
Wiele osób czekało na tą informację, jak zapowiada wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski, trzecia edycja oficjalnie ruszy od 1 lipca bieżącego roku.
Dodatkowo została potwierdzona informacja o kosztach kwalifikowanych, którymi będą wydatki poniesione od 1 lutego 2020 r. Jest to świetna wiadomość dla właścicieli instalacji, którzy nie zdążyli uzyskać dotacji z poprzedniego naboru lub zakupili instalację pomiędzy drugą i trzecią edycją. Po spełnieniu odpowiednich kryteriów będą mogli ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu „Mój Prąd 3.0”.
Dofinansowanie jest przeznaczone dla osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji. Finansowane będą projekty zakończone i podłączone do sieci OSD o mocach zainstalowanych tak jak w latach ubiegłych w przedziale od 2 do 10 kWp. Dodatkowo program będzie obejmował urządzenia służące poprawie autokonsumpcji energii elektrycznej.
„Mój Prąd” będzie finansowany ze środków unijnych. Niestety nie jest jeszcze znana dokładna kwota, na jaką mogą liczyć inwestorzy oraz jakie dodatkowe urządzenia obejmie dofinansowanie. Możliwe, że nowy nabór zostanie rozszerzony o ładowarki samochodowe, magazyny energii a nawet pompy ciepła. Wkrótce NFOŚiGW powinien poinformować o promowanych technologiach oraz szczegółach trzeciej edycji. Ubiegać się o dofinansowanie będzie można od 1 lipca do 20 grudnia 2021 lub do wyczerpania środków. Jednak biorąc pod uwagę liczbę zgłoszeń do programu w poprzedniej turze nie radzimy zwlekać ze złożeniem wniosku do ostatniej chwili.
Program cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. Dzięki niemu nasz kraj przeżywa prawdziwy boom fotowoltaiczny. W ubiegłym roku w Polsce zainstalowano 2,2 GW w PV – to dwukrotnie więcej niż w 2019 – informuje minister Michał Kurtyka.
Bez wątpienia jego kontynuacja przyczyni się do dalszej transformacji energetycznej oraz rozwoju branży PV w naszym kraju, która przez nie do końca znane warunku przyszłego naboru zanotowała lekki zastój. Obecnie moc zainstalowana w Polsce wynosi ponad 4 GW, dzięki wsparciu z programu „Mój Prąd 3.0” wartość ta będzie dalej dynamicznie wzrastać.
Ostatnie wpisy
- Mój Prąd 4.0 – najważniejsze zmiany, zasady i maksymalna kwota wsparcia
- Fotowoltaiczne instalacje hybrydowe – czym są i z czego się składają?
- Wpływ fotowoltaiki na środowisko naturalne
- Fotowoltaika dla biznesu – dlaczego warto?
- Czym są dwustronne panele fotowoltaiczne i gdzie znajdują swoje zastosowanie ?
- Zmiana zasad rozliczania fotowoltaiki od 2022 roku – co warto wiedzieć?
- Bezobsługowość instalacji fotowoltaicznej – prawda czy mit?
- Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej – najczęściej zadawane pytania
- Co to jest współczynnik COP? Jak go mierzyć?
- Instalacje fotowoltaiczne – jak zadbać o bezpieczeństwo przeciwpożarowe?