Zastosowanie fotowoltaiki w firmach – tak obniżysz koszty eksploatacyjne
Rosnące ceny energii elektrycznej to problem dla wszystkich przedsiębiorców. Poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą zaoszczędzić konsumpcję prądu, staje się kluczowe dla efektywności produkcji pod względem rentowności.
Fotowoltaika dla firm – dlaczego warto
Jeśli jesteś właścicielem lub osobą zarządzającą firmą, z pewnością poszukujesz rozwiązań, które pozwolą zoptymalizować wydatki ponoszone na energię elektryczną. Nieuchronny wzrost cen prądu prawdopodobnie wpływa na wyniki Twojej firmy i jej konkurencyjność na rynku. Jednym ze sposobów na uniezależnienie się od podwyżek, jest korzystanie z energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii, na przykład fotowoltaiki.
Elektrownie słoneczne pozwalają na korzystanie z niemal darmowego prądu i tym samym obniżają koszty produkcji czy świadczonych usług. Jednocześnie umożliwiają bezpieczną kalkulację kosztów i cen Twoich produktów, ponieważ uniezależniają przedsiębiorstwo od cen prądu narzucanych przez zakłady energetyczne. Inwestując w fotowoltaikę, możesz sprawić, że Twoja firma stanie się bardziej konkurencyjna na rynku, dzięki obniżeniu kosztów jednostkowych produktów.
Fotowoltaika to nie tylko bezpośrednie zyski wynikające z niskich kosztów bieżących, ale również inwestycja w środowisko naturalne. Dzięki wykorzystaniu “zielonego” prądu z paneli PV, firma ogranicza emisję CO2 i pyłów zawieszonych, więc bezpośrednio przyczynia się do zmniejszenia efektu cieplarnianego i smogu. Dla wzmocnienia aspektu prośrodowiskowego warto zainwestować w inne, ekologiczne źródła energii – np. pompy ciepła do ogrzewania pomieszczeń czy wody. Rezygnacja z tradycyjnego źródła będzie skutkować czystszym powietrzem w najbliższej okolicy zakładu produkcyjnego/usługowego.
Inwestycja w OZE to również inwestycja w wizerunek – w ten sposób Twoja firma stanie się nowoczesna i odpowiedzialna społecznie, która dba o środowisko i jest przyjazna dla pracowników.
Fotowoltaika w firmach – kto może skorzystać
Instalacje fotowoltaiczne sprawdzą się w każdej firmie, w której wykorzystuje się energię elektryczną do realizacji procesów produkcyjnych i usługowych. Co ważne, prąd pochodzący z elektrowni słonecznej będzie mógł być zastosowany do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych, w tym nie tylko maszyn, ale również oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego, urządzeń wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, grzewczych, nawadniania, zasilania sprzętu agd/rtv, komputerów, a nawet bramy wjazdowej zamykanej elektrycznie.
Fotowoltaika sprawdzi się w:
- przedsiębiorstwach produkcyjnych,
- przedsiębiorstwach z sektora przetwórstwa rolno-spożywczego,
- w małych i średnich warsztatach i zakładach usługowych,
- a nawet w salonach samochodowych.
Prąd wytwarzany przez elektrownie słoneczne może być wykorzystywany w miejscach, gdzie procesy produkcyjne wymagają dużej ilości prądu, np. do zasilania chłodni. Fotowoltaika zda egzamin także przy działaniach logistycznych, produkcji rolnej i przetwórstwie warzywno-owocowym. Zaleca się ją szczególnie w miejscach, gdzie energia elektryczna konsumowana jest na bieżąco w ciągu dnia – tu zyski i zarazem zwrot inwestycji nastąpią najszybciej.
W przemyśle i usługach można zastosować każdy rodzaj elektrowni słonecznej pod względem mocy i lokalizacji paneli PV. Moc dostosowuje się indywidualnie do potrzeb zakładu, a lokalizację systemu fotowoltaicznego uzależnia się od rzeczywistych możliwości lokalizacyjnych. W przypadku zakładów produkcyjnych, moduły umieszcza się najczęściej na dachach płaskich lub gruncie. Montuje się je także na dachach skośnych – np. na budynkach gospodarczych w przypadku obiektów rolniczych.
Ile możesz zaoszczędzić dzięki fotowoltaice?
System fotowoltaiczny przynosi oszczędności od razu, co można odczuć już przy otrzymaniu pierwszego rachunku za zużycie prądu po podłączeniu instalacji. Jednocześnie okres zwrotu sięga paru lat w zależności od stopnia bieżącego zużycia wyprodukowanej energii elektrycznej.
Posłużymy się przykładem.
Inwestor, którego zakład produkcyjny zużywa 100 MWh energii elektrycznej, będzie posiadał instalację wytwarzającą 52 MWh prądu. Przy wykorzystaniu 70% energii w ramach autokonsumpcja (bieżące zużycie energii) i cenie za 1 MWh prądu wynoszącą 600 zł, zwrot inwestycji nastąpi po ok. 7 latach. Po tym czasie będzie korzystał z prądu wyprodukowanego we własnej elektrowni słonecznej niemal bezpłatnie (musimy pamiętać o opłatach stałych, zależnych od Dystrybutora).
Co więcej, firmy specjalizujące się w fotowoltaice, dają swoim klientom gwarancję zarówno na panele PV, jak i montaż instalacji. Korzystając z usług firmy Inverter, przedsiębiorstwa mogą liczyć na 5-letnią gwarancję na montaż, 20 lat gwarancji na wady ukryte modułów oraz 25 lat na liniową degresję modułów (utrzymanie co najmniej 80% sprawności początkowej ogniw).
Ostatnie wpisy
- Mój Prąd 4.0 – najważniejsze zmiany, zasady i maksymalna kwota wsparcia
- Fotowoltaiczne instalacje hybrydowe – czym są i z czego się składają?
- Wpływ fotowoltaiki na środowisko naturalne
- Fotowoltaika dla biznesu – dlaczego warto?
- Czym są dwustronne panele fotowoltaiczne i gdzie znajdują swoje zastosowanie ?
- Zmiana zasad rozliczania fotowoltaiki od 2022 roku – co warto wiedzieć?
- Bezobsługowość instalacji fotowoltaicznej – prawda czy mit?
- Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej – najczęściej zadawane pytania
- Co to jest współczynnik COP? Jak go mierzyć?
- Instalacje fotowoltaiczne – jak zadbać o bezpieczeństwo przeciwpożarowe?