Wpływ fotowoltaiki na środowisko naturalne

Działająca w oparciu o naturalne zasoby fotowoltaika jest uznawana za jeden z najbardziej ekologicznych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej. Nie oznacza to jednak, że nie pozostaje bez żadnego wpływu na środowisko naturalne. Jakie są największe atuty i wady instalacji fotowoltaicznych w kontekście środowiskowym?

Pozytywny wpływ fotowoltaiki na środowisko

Wielu użytkowników instalacji fotowoltaicznych już zdołało się przekonać, że fotowoltaika jest źródłem sporych korzyści finansowych. Zapewnia bowiem niemal darmowy prąd. Pozwala obniżyć rachunki za energię elektryczną nawet o 90 proc. Nic więc dziwnego, że jej popularność rośnie z roku na rok.

Na montaż paneli fotowoltaicznych decydują się nie tylko osoby szukające oszczędności, ale i osoby, którym nieobca jest troska o środowisko naturalne. Jak bowiem wspomniano, fotowoltaika pozwala przekształcać energię słoneczną w prąd. Stanowi więc jeden z najbardziej ekologicznych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej. Co jeszcze sprawia, że jest postrzegana jako ekologiczna alternatywa dla innych źródeł energii?

  1. Nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery. Instalacja fotowoltaiczna nie wytwarza ani dwutlenku węgla, ani innych szkodliwych substancji, np. dwutlenku siarki czy też tlenków azotu. Nie emituje też pyłów.
  2. Oszczędza zasoby. Do prawidłowego działania fotowoltaika potrzebuje jedynie słońca. W odróżnieniu od elektrowni węglowych, gazowych czy też atomowych do prawidłowej pracy nie wymaga wody. Nie trzeba jej nawet podłączać do sieci elektroenergetycznej.
  3. Nie wytwarza odpadów stałych i ścieków. Dzięki temu nie zanieczyszcza gleby.
  4. Nie emituje dźwięków. Podczas pracy nie generuje żadnych hałasów. Nie przeszkadza więc w codziennym funkcjonowaniu.
  5. Jest bezpieczna dla zwierząt. Fotowoltaika na dachach nie emituje fal gorąca i nie oślepia zwierząt, ani ptaków. Z kolei system posadowiony na gruncie nie niszczy siedlisk lęgowych. Wręcz odwrotnie. W niektórych miejscach przyczynia się do ich rozwoju. Jak udowodniono, panele słoneczne zapewniają bowiem lepszy wzrost roślin, co zachęca zwierzęta i ptaki do zakładania siedlisk. Na dodatek życzenie inwestora instalację fotowoltaiczną na gruncie można skonstruować w taki sposób, aby możliwy stał się wypas trawy rosnącej pod panelami fotowoltaicznymi. Co ważne, grunt zachowuje swoją jakość i po usunięciu systemu może być ponownie wykorzystywany.
  6. Można ją poddać recyklingowi. Większość komponentów, z których wykonana jest instalacja fotowoltaiczna, poddaje się recyklingowi. Aluminium można odzyskać nawet w 100 proc., a szkło w 90-95 proc.

Panele fotowoltaiczne stanowią doskonałą alternatywę dla innych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej. Pozwalają one nie tylko zaoszczędzić na rachunkach za prąd, ale również zadbać o stan środowiska naturalnego. Czy jednak ich wpływ jest wyłącznie pozytywny?

Negatywne oddziaływanie fotowoltaiki na środowisko

Chociaż fotowoltaika jest uznawana za jeden z najbardziej ekologicznych sposobów wytwarzania prądu, nie jest całkowicie pozbawiona wad. Mankamentem jest przede wszystkim proces produkowania paneli fotowoltaicznych i innych komponentów systemu, który zużywa zasoby. Jednak dzięki recyklingowi duża ich część wraca do ponownego obiegu.

Wiele osób obawia się używanych w procesie produkcji modułów PV toksycznych pierwiastków. Tak naprawdę jednak mają one marginalny wpływ na środowisko naturalne. Co więcej, panele fotowoltaiczne są powlekane specjalną powłoką, która sprawia, że szkodliwe substancje nie przedostają się do gruntu. W efekcie ich użytkowanie jest bezpieczne dla środowiska i ludzkiego zdrowia.

Uznanie dla paneli fotowoltaicznych rośnie z roku na rok. Wybierają je nie tylko inwestorzy prywatni, ale również przedsiębiorcy i rolnicy. Ich wykorzystanie pozwala w ekologiczny sposób pozyskiwać energię elektryczną. Pozytywnie wpływa również na budżet. Pozwala bowiem zdecydowanie obniżyć rachunki za prąd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enquire here

Give us a call or fill in the form below and we'll contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.