Tanie ogrzewanie – nowoczesne i ekologiczne rozwiązania dla domu

Dbałość o środowisko naturalne to temat, który coraz częściej pojawia się nie tylko w mediach, ale i codziennych rozmowach. Wynikiem tego jest wzrost wykorzystania ekologicznych rozwiązań w gospodarstwach domowych. Istnieje kilka alternatyw dla tradycyjnego ogrzewania domu. Poznajmy je i sprawdźmy, czy ich stosowanie może być dla przeciętnego użytkownika opłacalne.

Instalacje fotowoltaiczne

Moduły fotowoltaiczne są coraz powszechniej występującym zjawiskiem. Zamontowane na dachach domów i garaży instalacje przyciągają uwagę z daleka. Ich wielkość powinna być dostosowana do potrzeb danego gospodarstwa domowego, dzięki czemu zapewniać będzie adekwatną ilość prądu do jego zapotrzebowania.

Fotowoltaika to rozwiązanie, które pozwala na przekształcenie energii słonecznej w elektryczną. Dzięki temu można samemu produkować prąd niezależnie od publicznych dostawców i zasilać nim urządzenia w domu, nie ponosząc jednocześnie standardowych kosztów zużycia energii elektrycznej z sieci. Co więcej, własna elektrownia słoneczna może być źródłem dochodu – nadprodukcję prądu można odsprzedać do sieci publicznej. Innym rozwiązaniem jest magazynowanie energii w specjalnych akumulatorach, dzięki którym w okresie zwiększonego zapotrzebowania na prąd lub obniżonej produkcji nie trzeba korzystać z publicznej sieci elektrycznej.

Przekonajmy się zatem, jakie zalety ma montaż modułów fotowoltaicznych w domu.

Bez wątpienia największą zaletę stanowią tu względy ekologiczne. Paliwem napędowym paneli fotowoltaicznych jest energia słoneczna, która jest odnawialnym źródłem energii. Proces przetwarzania jej w prąd nie generuje szkodliwych substancji przedostających się do środowiska.

Istotną kwestią są także korzyści finansowe. Jedyny koszt, który trzeba ponieść to wydatek związany z zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznej. W zamian za to otrzymamy bezpieczeństwo energetyczne na co najmniej kilkanaście następnych lat. Zamontowanie modułów zajmie doświadczonej ekipie 1-2 dni. Później można się już tylko cieszyć korzyściami, nie martwiąc się o dodatkową obsługę sprzętu.

Pompy ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które wymusza przepływ ciepła z obszaru o niższej do obszaru o wyższej temperaturze. Pompy mogą zostać także wykorzystanie do chłodzenia budynku (działają podobnie jak klimatyzator), a więc ich funkcja nie ogranicza się jedynie do produkcji ciepła.

Istnieje kilka głównych rodzajów pomp ciepła:

  • Pompy ciepła powietrze-woda – transportują ciepło do obiegu grzewczego oraz domowego zbiornika z gorącą wodą.
  • Pompy ciepła powietrze-powietrze – źródłem energii w tym układzie jest powietrze pobrane z zewnątrz.
  • Pompy ciepła glikol-woda – to urządzenie czerpie ciepło z ziemi.
  • Pompy ciepła basenowe – specjalne urządzenia do ogrzewania wody w basenach.

Największą skuteczność pompy osiągają w połączeniu z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym.

Kotły na pellet

Pellet stanowi obecnie jedno z najtańszych dostępnych paliw ekologicznych. Najczęściej używany jest pellet drzewny, który powstaje ze sprasowanych trocin będących pozostałościami z prac w tartaku. Kotły na pellet to urządzenia, które mają dużo lepszą wydajność grzewczą, niż inne urządzenia. Dzięki temu można zaoszczędzić na ogrzewaniu domu, a przy okazji wspomóc środowisko naturalne.

Największą zaletą związaną z wykorzystaniem kotłów na pellet jest to, że nie trzeba wymieniać całej instalacji grzewczej, aby podłączyć nowe urządzenie – w ten sposób ogranicza się wydatki związane z remontami i dostosowaniem istniejących instalacji do nowych funkcji. Kotły na pellet sprawdzą się zarówno w nowych, jak modernizowanych obiektach. Co najważniejsze, na rynku są dostępne produkty, którymi można zdalnie sterować za pomocą urządzeń mobilnych z Wi-Fi.

Każdy z wymienionych sposobów ogrzewania czerpie energię z odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu taka inwestycja związana z instalacją grzewczą przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Jest także opłacalna z powodu niskiego kosztu wytworzenia energii. Sprawia to, że inwestycja w jedno z wymienionych urządzeń zwraca się w szybkim tempie i zaczyna przynosić korzyści finansowe.

Enquire here

Give us a call or fill in the form below and we'll contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.
Szybki kontakt!
+
Wyślij!