Tanie ogrzewanie – nowoczesne i ekologiczne rozwiązania dla domu
Dbałość o środowisko naturalne to temat, który coraz częściej pojawia się nie tylko w mediach, ale i codziennych rozmowach. Wynikiem tego jest wzrost wykorzystania ekologicznych rozwiązań w gospodarstwach domowych. Istnieje kilka alternatyw dla tradycyjnego ogrzewania domu. Poznajmy je i sprawdźmy, czy ich stosowanie może być dla przeciętnego użytkownika opłacalne.
Instalacje fotowoltaiczne
Moduły fotowoltaiczne są coraz powszechniej występującym zjawiskiem. Zamontowane na dachach domów i garaży instalacje przyciągają uwagę z daleka. Ich wielkość powinna być dostosowana do potrzeb danego gospodarstwa domowego, dzięki czemu zapewniać będzie adekwatną ilość prądu do jego zapotrzebowania.
Fotowoltaika to rozwiązanie, które pozwala na przekształcenie energii słonecznej w elektryczną. Dzięki temu można samemu produkować prąd niezależnie od publicznych dostawców i zasilać nim urządzenia w domu, nie ponosząc jednocześnie standardowych kosztów zużycia energii elektrycznej z sieci. Co więcej, własna elektrownia słoneczna może być źródłem dochodu – nadprodukcję prądu można odsprzedać do sieci publicznej. Innym rozwiązaniem jest magazynowanie energii w specjalnych akumulatorach, dzięki którym w okresie zwiększonego zapotrzebowania na prąd lub obniżonej produkcji nie trzeba korzystać z publicznej sieci elektrycznej.
Przekonajmy się zatem, jakie zalety ma montaż modułów fotowoltaicznych w domu.
Bez wątpienia największą zaletę stanowią tu względy ekologiczne. Paliwem napędowym paneli fotowoltaicznych jest energia słoneczna, która jest odnawialnym źródłem energii. Proces przetwarzania jej w prąd nie generuje szkodliwych substancji przedostających się do środowiska.
Istotną kwestią są także korzyści finansowe. Jedyny koszt, który trzeba ponieść to wydatek związany z zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznej. W zamian za to otrzymamy bezpieczeństwo energetyczne na co najmniej kilkanaście następnych lat. Zamontowanie modułów zajmie doświadczonej ekipie 1-2 dni. Później można się już tylko cieszyć korzyściami, nie martwiąc się o dodatkową obsługę sprzętu.
Pompy ciepła
Pompa ciepła to urządzenie, które wymusza przepływ ciepła z obszaru o niższej do obszaru o wyższej temperaturze. Pompy mogą zostać także wykorzystanie do chłodzenia budynku (działają podobnie jak klimatyzator), a więc ich funkcja nie ogranicza się jedynie do produkcji ciepła.
Istnieje kilka głównych rodzajów pomp ciepła:
- Pompy ciepła powietrze-woda – transportują ciepło do obiegu grzewczego oraz domowego zbiornika z gorącą wodą.
- Pompy ciepła powietrze-powietrze – źródłem energii w tym układzie jest powietrze pobrane z zewnątrz.
- Pompy ciepła glikol-woda – to urządzenie czerpie ciepło z ziemi.
- Pompy ciepła basenowe – specjalne urządzenia do ogrzewania wody w basenach.
Największą skuteczność pompy osiągają w połączeniu z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym.
Kotły na pellet
Pellet stanowi obecnie jedno z najtańszych dostępnych paliw ekologicznych. Najczęściej używany jest pellet drzewny, który powstaje ze sprasowanych trocin będących pozostałościami z prac w tartaku. Kotły na pellet to urządzenia, które mają dużo lepszą wydajność grzewczą, niż inne urządzenia. Dzięki temu można zaoszczędzić na ogrzewaniu domu, a przy okazji wspomóc środowisko naturalne.
Największą zaletą związaną z wykorzystaniem kotłów na pellet jest to, że nie trzeba wymieniać całej instalacji grzewczej, aby podłączyć nowe urządzenie – w ten sposób ogranicza się wydatki związane z remontami i dostosowaniem istniejących instalacji do nowych funkcji. Kotły na pellet sprawdzą się zarówno w nowych, jak modernizowanych obiektach. Co najważniejsze, na rynku są dostępne produkty, którymi można zdalnie sterować za pomocą urządzeń mobilnych z Wi-Fi.
Każdy z wymienionych sposobów ogrzewania czerpie energię z odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu taka inwestycja związana z instalacją grzewczą przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Jest także opłacalna z powodu niskiego kosztu wytworzenia energii. Sprawia to, że inwestycja w jedno z wymienionych urządzeń zwraca się w szybkim tempie i zaczyna przynosić korzyści finansowe.
Ostatnie wpisy
- Mój Prąd 4.0 – najważniejsze zmiany, zasady i maksymalna kwota wsparcia
- Fotowoltaiczne instalacje hybrydowe – czym są i z czego się składają?
- Wpływ fotowoltaiki na środowisko naturalne
- Fotowoltaika dla biznesu – dlaczego warto?
- Czym są dwustronne panele fotowoltaiczne i gdzie znajdują swoje zastosowanie ?
- Zmiana zasad rozliczania fotowoltaiki od 2022 roku – co warto wiedzieć?
- Bezobsługowość instalacji fotowoltaicznej – prawda czy mit?
- Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej – najczęściej zadawane pytania
- Co to jest współczynnik COP? Jak go mierzyć?
- Instalacje fotowoltaiczne – jak zadbać o bezpieczeństwo przeciwpożarowe?