Jak obniżyć rachunki za prąd

Pod koniec maja br. ceny za energię elektryczną osiągnęły zawrotne stawki. W porównaniu do ubiegłego roku odnotowany wzrost jest niemal dwukrotnie wyższy. Podwyżki są na tyle duże, że niektórzy specjaliści zaczęli podejrzewać przekręt. Bez względu na przyczynę problemu dla wielu osób coraz ważniejsze staje się znalezienie najlepszego sposobu na zmniejszenie rosnących rachunków za prąd.

Podejrzany wzrost rachunków za prąd

Już pod koniec 2017 roku eksperci prognozowali wzrost cen za prąd w br. o około 5 procent. Swoje przypuszczenia łączyli z rosnącymi cenami węgla kamiennego (światowy trend), który jest głównym surowcem do wytwarzania prądu w Polsce. Jednak gdy już doszło do podwyżek to okazało się, że przerosły one oczekiwania wszystkich. W maju br. energia elektryczna bez akcyzy i certyfikatów kosztowała 213,7 zł/MWh – oznacza to, że od początku roku ceny wzrosły o ponad 50 procent, a od maja 2017 roku o 60 procent. Branża jest zdziwiona i poważnie zaniepokojona tym trendem, czego efektem są dwa zawiadomienia, dotyczące podejrzanych transakcji na rynku terminowym Towarowej Giełdy Energii, które trafiły do Urzędu Regulacji Energetyki.
Nikogo nie powinny dziwić spekulacje i próby znalezienia wiarygodnych powodów wzrostu cen energii elektrycznej. Podwyżki rachunków za prąd uderzają w indywidualnych odbiorców, ale również obniżają konkurencyjność polskich przedsiębiorstw. Z tego powodu małe polskie firmy już niebawem mogą zacząć być dyskryminowane na tle gospodarki Unii Europejskiej.

Przyczyny podwyżek cen energii

Rozwiązaniem zagadki dotyczącej omawianych podwyżek nie są jednak matactwa sugerowane przez niektórych przedstawicieli branży. Co więcej, przyczyn obserwowanego trendu może być zdecydowanie więcej niż jedna. Eksperci podkreślają, że rosnące rachunki za energię elektryczną to efekt m.in. monopolu panującego na krajowym rynku energii. Od momentu przejęcia przez PGE aktywów EDF Polska szacuje się, że łączny udział spółek skarbu państwa w rynku energii wzrósł z 57 do 75 procent. Nie bez znaczenia dla wysokości cen prądu jest również powstanie Ministerstwa Energii. Wpływ na ceny mogą mieć nawet wysokie temperatury. Trwające upały zmniejszają poziom wód w rzekach, które służą elektrowniom w procesie produkcji energię jako czynnik chłodzący.

Droższe uprawnienia do emisji dwutlenku węgla (CO2)

Źródłem rosnących cen energii jest również trwający od II połowy maja 2017 r. trend wzrostowy cen uprawnień do emisji CO2. W tym roku, a dokładnie 29 maja, ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla osiągnęły najwyższy poziom od przeszło 7 lat sięgając 16,59 euro/tona CO2. Tendencja ta nie służy portfelom odbiorców prądu, jest ona jednak ważnym narzędziem służącym do zmniejszania emisji gazów cieplarnianych w sposób opłacalny. Wysokie ceny emisji dwutlenku węgla są elementem polityki UE na rzecz walki ze zmianą klimatu. Sprawiają one, że inwestowanie w technologie niskoemisyjne staje się coraz bardziej opłacalne.

Energia słońca sposobem na niskie rachunki za prąd

Doskonałym sposobem na uzyskanie czystej, nieemisyjnej energii elektrycznej jest zainwestowanie w panele fotowoltaiczne, które pozwalają zredukować koszty energii elektrycznej. Dzięki temu systemowi podwyżki cen energii przestają być straszne. Oszacowano, że za sprawą paneli słonecznych opłaty za energię mogą zmniejszyć się nawet o 70-80% w skali roku.

Co ważne, osoby które zaufają fotowoltaice mają możliwość sprzedaży nadwyżki wyprodukowanej energii. Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoba fizyczna może podłączyć swoją instalację odnawialnych źródeł energii (do 40 kW) do sieci operatora dystrybucyjnego i sprzedawać nadwyżki produkowanego prądu. Istotnym argumentem przemawiającym za zainstalowaniem na dachu nieruchomości paneli, jest również to, że wpływają one na wzrost jej wartości. Instalacja fotowoltaiczna jest zatem doskonałą inwestycją.

Ponadto, panele słoneczne nie generują żadnych kosztów związanych z eksploatacją instalacji. Osoby widzące w fotowoltaice duży potencjał mogą liczyć na wsparcie w postaci dotacji, jak i kredytów preferencyjnych dofinansowujących inwestycje w odnawialne źródła energii.

Podsumowując, podwyżki cen energii przestały być jedynie prognozą, od kilku miesięcy są one rzeczywistością. Nie musimy jednak biernie godzić się na wysokie rachunki za prąd. Doskonałym rozwiązaniem mogą okazać panele fotowoltaiczne, które pozwalają na wyprodukowanie prądu za niewielką cenę.

Enquire here

Give us a call or fill in the form below and we'll contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.