Jakość a cena paneli fotowoltaicznych

Decyzja o montażu paneli fotowoltaicznych powinna być poprzedzona wnikliwą oceną ich jakości. Warto pamiętać, że atrakcyjny koszt zakupu nie zawsze idzie w parze ze sprawnością i wydajnością tego typu produktów.

Cena instalacji a jej sprawność 

Firmy zajmujące się projektowaniem, dostarczeniem i montażem instalacji fotowoltaicznych oferują klientom swoje usługi w nieraz kusząco niskich cenach. Wtedy warto się jednak zastanowić nad jakością proponowanych rozwiązań. W rzeczywistości okazyjna cena może oznaczać wykorzystanie komponentów gorszej jakości, niskiej trwałości i wydajności. Będzie to generować dodatkowe koszty utrzymania instalacji na oczekiwanym przez klienta poziomie sprawności.

Ogniwa dzielimy na trzy generacje: 

  1. Pierwsza generacja – ogniwa krzemowe: monokrystaliczne wykonane z jednego kryształu krzemu oraz polikrystaliczne z nieregularnych płytek krzemowych, i amorficzne z bezpostaciowego krzemu;
  2. Druga generacja – cienkowarstwowe, z cienką warstwą półprzewodnikową absorbującą światło, dzięki której promienie szybciej pokonują drogą przez materiał i są szybciej absorbowane; mogą być wykonane ze związku indu, galu, miedzi i selenu, z tellurku kadmu, czy z krzemu amorficznego;
  3. Trzecia generacja – ogniwa organiczne, barwnikowe, perowskitowe;

Najdroższymi, ale i cechującymi się najwyższą sprawnością (ok.22%) oraz najdłuższą żywotnością są ogniwa krzemowe monokrystaliczne. Cieszą się największym zainteresowaniem na rynku, mimo wciąż wysokich kosztów produkcji. Ogniwa polikrystaliczne są równie popularne. Mają dość wysoką sprawność wynoszącą ok. 15-18%, ale są znacznie tańsze ze względu na mniej skomplikowany proces produkcyjny. Do wytwarzania ogniw drugiej generacji zużywa się znacznie mniej półprzewodników, co wpływa na obniżenie ich ceny. Niestety, mają niską sprawność (7-15%). Te najtańsze, trzeciej generacji, wyróżniają się najmniej skomplikowanym procesem produkcyjnym, ale i znikomą sprawnością nieprzekraczającą 1-5% w zależności od technologii wytwarzania.  

Nie ryzykuj i wybieraj tylko dobrej jakości panele PV

Zazwyczaj osoba, która decyduje się na tańsze ogniwa fotowoltaiczne, musi liczyć się z ich istotnymi wadami. Instalacja posiadająca nawet bardzo dużą liczbę tanich modułów nie jest najlepszym wyborem w perspektywie czasu. Będzie miała niską sprawność, a zatem przedłuży się okres zwrotu inwestycji. Może się okazać, że zwrot ten nie nastąpi w ogóle. Słabej jakości instalacja nie może funkcjonować przez okres 20-25 lat, a zatem jej żywotność jest znacznie skrócona. Warto zastanowić się, czy zaoszczędzone kilka tysięcy złotych na jej zakup ma jakikolwiek sens. Dobrej jakości instalacja fotowoltaiczna będzie miała dłuższą gwarancję, wyższą sprawność, a generować energię będzie przez co najmniej 25 lat, dzięki czemu zainwestowany w nią kapitał szybko nam się zwróci, nawet po paru latach. 

Dlaczego tanie panele PV powodują wyłącznie straty finansowe dla klienta?

Tanie panele fotowoltaiczne zazwyczaj mają wady, które powodują, że po pewnym czasie instalacja zacznie ulegać awariom. Generuje to dodatkowe koszty usunięcia usterek, remontu lub wymiany instalacji na nową. Zarysowania powierzchni panelu lub naruszenie powłoki antyrefleksyjnej to poważne uszkodzenia mechaniczne. Jeśli dana firma podwykonawcza próbuje wmówić klientowi, że tego typu skazy nie będą miały najmniejszego wpływu na sprawność instalacji, to jest to tylko i wyłącznie chwyt sprzedażowy. Wszystkie te wady powodują pęknięcie powierzchni panelu oraz znaczne obniżenie jego efektywności.

Każde ogniwo fotowoltaiczne jest bardzo istotnym elementem przydomowej elektrowni. Od jego jakości zależy wydajność całej instalacji. Dlatego też wysokiej jakości, standaryzowane moduły stanowią gwarancję długoletniej sprawności systemu i szybszego zwrotu kosztów poniesionych na poczet tej inwestycji.

Enquire here

Give us a call or fill in the form below and we'll contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.
Szybki kontakt!
+
Wyślij!