Fotowoltaika w inteligentnym domu
Rozwiązania typu Smart Home pozwalają na przygotowanie w pełni zautomatyzowanych przestrzeni mieszkalnych, które w znacznym stopniu ułatwiają życie codzienne domowników. W tego typu systemach zintegrowane mogą zostać również instalacje fotowoltaiczne.
Czy fotowoltaika w Smart Home ma sens?
Uczynienie domu „inteligentnym” wymaga połączenia wielu elementów w jednym systemie tak, aby mogły ze sobą współpracować. W jego skład wejdą więc między innymi:
- czujniki – na przykład ruchu, światła, zalania, dymu, gazu,
- sterowniki – najważniejsze będą produkty sterujące ogrzewaniem, oświetleniem, a także roletami, żaluzjami i urządzeniami RTV/AGD,
- moduły – przypisywane do konkretnych pomieszczeń i zakresów działania,
- jednostka centralna – zarządza ona całym systemem.
Gdzie w tym wszystkim fotowoltaika? Stanowić może ona istotny element uzupełniający koncepcję inteligentnego domu. To dzięki niej będzie on pozyskiwał odnawialną energię, wykorzystywaną do obsługi wszystkich zadań, związanych chociażby z automatyką domową.
Korzyści wynikające z połączenia fotowoltaiki z inteligentnym domem
Choć instalacje fotowoltaiczne mogą zostać zamontowane przy większości budynków, w przypadku systemów Smart Home użytkownik zyskuje mnóstwo możliwości zarządzania energią, a także jej kumulowania (na przykład w akumulatorach i bojlerach).
Trudno wpłynąć na ilość produkowanego prądu, ponieważ jest to zależne przede wszystkim od warunków atmosferycznych i poziomu nasłonecznienia. Inteligentny dom pozwala jednak na decydowanie, w jaki sposób ta energia zostanie wykorzystana. Wynika to z możliwości systemu.
- Po połączeniu z instalacją fotowoltaiczną system może w sposób automatyczny kierować nadwyżki energii do miejsc, w których jest potrzebna. Przez cały czas kontroluje pracę instalacji elektrycznej, dystrybuując energię do konkretnych obszarów domu w zależności od zapotrzebowania.
- Automatyka domowa dba o efektywne wykorzystanie produkowanego prądu. W jaki sposób? Na przykład poprzez uruchamianie ogrzewania pomieszczeń tylko wówczas, gdy jest ono faktycznie potrzebne. Służą temu czujniki temperatury, które zbierają informację o warunkach panujących zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Wszystko to pozwala znacząco zredukować ewentualne straty cieplne oraz niepotrzebne wydatki energii. Na podobnej zasadzie może odbywać się zarządzanie oświetleniem, systemem nawadniania ogrodu czy też pracą urządzeń domowych.
- Dzięki systemom Smart Home mieszkańcy mają pod kontrolą cały proces produkcji energii. Gwarantują to nie tylko czujniki, ale również mechanizm zbierający informacje o pracy instalacji PV oraz o sposobach wykorzystania energii. W inteligentnym domu mieszkańcy mogą w łatwy sposób planować pracę poszczególnych urządzeń i instalacji. Wszystko za pośrednictwem scenariuszy, które opracowywane i uruchamiane są z użyciem wygodnego panelu sterującego.
- Użytkownicy systemu mogą liczyć na olbrzymią wygodę. Wiele czynności wykonywanych jest w sposób automatyczny, bez udziału użytkownika. Tyczy się to nie tylko sposobów wykorzystania produkowanej energii, ale też jej magazynowania. Trudno nie docenić takiego wsparcia.
Inteligentny dom nie jest w stanie funkcjonować bez energii elektrycznej. Śmiało można więc powiedzieć, że systemy Smart Home doskonale uzupełniają się z instalacjami fotowoltaicznymi. Z jednej strony panele produkują prąd potrzebny do zasilania poszczególnych modułów i urządzeń, a z drugiej automatyka domowa i wszystkie związane z nią elementy gwarantują jego efektywne wykorzystanie.
Połączenie obu rozwiązań wpływa nie tylko na wzrost codziennej wygody, ale również na zwiększenie oszczędności, jakie mogą uzyskać domownicy. Fotowoltaika produkuje prąd ze słońca, dlatego spada wykorzystanie energii z sieci. System inteligentny pozwala natomiast na oszczędne wykorzystanie ogrzewania, oświetlenia i sprzętów pomocniczych. Wszystko to przekłada się na możliwość stworzenia niezwykle oszczędnego miejsca do życia.
Ostatnie wpisy
- Mój Prąd 4.0 – najważniejsze zmiany, zasady i maksymalna kwota wsparcia
- Fotowoltaiczne instalacje hybrydowe – czym są i z czego się składają?
- Wpływ fotowoltaiki na środowisko naturalne
- Fotowoltaika dla biznesu – dlaczego warto?
- Czym są dwustronne panele fotowoltaiczne i gdzie znajdują swoje zastosowanie ?
- Zmiana zasad rozliczania fotowoltaiki od 2022 roku – co warto wiedzieć?
- Bezobsługowość instalacji fotowoltaicznej – prawda czy mit?
- Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej – najczęściej zadawane pytania
- Co to jest współczynnik COP? Jak go mierzyć?
- Instalacje fotowoltaiczne – jak zadbać o bezpieczeństwo przeciwpożarowe?