Fotowoltaika sposobem na niższe rachunki za prąd

Każda osoba, która posiada dom, musi liczyć się z rosnącymi opłatami wynikającymi z korzystania z energii elektrycznej. Metodą na obniżenie kosztów są z pewnością panele fotowoltaiczne.

Odnawialne źródła energii – rozwiązanie na miarę XXI i XXII wieku

W niedługim okresie czasu korzystanie z tradycyjnych zasobów energii stanie się niemożliwe. Powodem jest fakt, iż źródła te ulegają powolnemu wyczerpaniu. Ponadto eksploatacja węgla kamiennego, ropy naftowej czy gazu ziemnego powoli przestaje być opłacalna. Wynika to głównie z powodu wysokich kosztów wydobycia, jak również niskiej wydajności danego surowca.

Wykorzystanie gazu ziemnego czy ropy naftowej wiąże się ze stratami energetycznymi, jak również wpływa na degradację środowiska naturalnego, podobnie jak wydobycie węgla kamiennego. Co więcej, spalanie surowców kopalnych, do których należy zaliczyć powyższe, bezpośrednio oddziałuje na powstanie efektu cieplarnianego oraz zanieczyszcza powietrze gazami trującymi dla człowieka. W celu uniknięcia dalszego rujnowania ekosystemu, znaleziono znacznie tańsze, prostsze i co ważne, niewyczerpalne źródła energii – odnawialne źródła energii, w skrócie OZE.

Warto wspomnieć, iż wykorzystanie OZE jest metodą na rozwiązanie problemów energetycznych dla Krajów Trzeciego Świata i regionów szczególnie ubogich. Z fotowoltaiki korzysta obecnie cały świat. Największymi zwolennikami fotowoltaiki są Niemcy oraz Austria. Obecnie, większość domów na terenie Zachodniej Europy, posiada czynną instalację fotowoltaiczną.

Naturalne siły przyrody, które stały się wielkim sprzymierzeńcem ludzkości

Zaletą działania instalacji OZE jest to, iż są one wyłącznie oparte na wykorzystaniu naturalnych sił przyrody, do których zaliczamy wiatr, pływy, czy promienie słoneczne. Wspomniana wyżej fotowoltaika jest systemem, który wykorzystuje promieniowanie słoneczne, do wytwarzania energii. Wydajna i bezawaryjna instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku kluczowych elementów. Do stworzenia domowej elektrowni potrzebne są panele PV, jak również falownik czy podzespoły, w postaci kabli i innego osprzętu, gwarantującego kompatybilne współdziałanie wszystkich elementów.

Zasada działania fotowoltaiki jest bardzo prosta. Dzięki odpowiedniemu montażowi paneli PV jesteśmy w stanie pozyskać energię, która w inwerterze zostaje przekształcona z prądu stałego na prąd zmienny. Instalację fotowoltaiczną można ujmować w dwóch kategoriach – jako główne i pomocnicze źródło, służące do zasilania domu w darmową energię elektryczną.

Korzyści z posiadania domowej elektrowni

Wykorzystanie takiego ogólnodostępnego potencjału energetycznego, jakim są promienie słoneczne, ma szereg bezdyskusyjnych zalet. Tego typu instalacja jest rozwiązaniem ekologicznym. Nie wpływa ujemnie na środowisko i pozwala oszczędzać zasoby konwencjonalne. Ponadto, fotowoltaika gwarantuje jej posiadaczom rzeczywiste obniżenie kosztów zużycia prądu elektrycznego z sieci. Zdaniem naukowców, uwzględniając standardowe warunki (z ang. STC – standard test conditions), które zostały przyjęte, jako powszechne normy dotyczące działania paneli PV, przyjmuje się, iż promieniowanie słoneczne o mocy 1000 W/m2, przy temperaturze 25°C i prędkości wiatru 1,5 m/s, pozwala wygenerować odpowiednią ilość energii potrzebnej do zaspokojenia potrzeb konsumenckich przeciętnego domu.

Szacuje się, że systemy fotowoltaiczne z 1 kW mocy czynnej instalacji daje od 950 kWh do 1050 kWh energii elektrycznej w ciągu 365 dni. Przekłada się to na wartość
+/- 3 000 kWh energii elektrycznej rocznie, którą zużywa przeciętna polska rodzina. Pokrycie tego zapotrzebowania daje montaż instalacji fotowoltaicznej od 3 do 5 kW. W kwestii oszczędności zużycia prądu elektrycznego warto nadmienić, iż 1 kWh energii to około 0,6 złotych. Zamontowana instalacja fotowoltaiczna o mocy 4 kW pozwala na uzyskanie prądu elektrycznego o wartości +/- 2200 złotych w skali jednego roku.  

Wykorzystanie fotowoltaiki umożliwia korzystanie z darmowej energii przez okres 25 do 30 lat, zaś koszt inwestycji zwraca się w okresie 7 do 12 lat i jest uwarunkowany m.in. wielkością instalacji fotowoltaicznej. To argument przemawiający na korzyść tego rozwiązania, które już wkrótce stanie się normą w każdym polskim domu.

Enquire here

Give us a call or fill in the form below and we'll contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.
Szybki kontakt!
+
Wyślij!