Fotowoltaika – koszty instalacji, zyski z ekologicznego prądu

Fotowoltaika to metoda na obniżenie rachunków za zużycie prądu elektrycznego nawet do 95%. Dzięki posiadaniu własnej elektrowni, jesteś w stanie korzystać z wyprodukowanych przez siebie zasobów ekologicznej energii, która nie wpływa ujemnie na ekosystem oraz nie powoduje zanieczyszczenia powietrza.

Składowe elementy fotowoltaiki

Układ fotowoltaiczny to niewielki koszt inwestycyjny, w porównaniu do tego, ile energii eklektycznej możemy zyskać dzięki temu rozwiązaniu. Na wydatki związane z pełnym zakresem działań obejmujących zaprojektowanie i instalację fotowoltaiki składają się:

  • przygotowanie dokładnego, szczegółowego i dopasowanego do indywidualnych potrzeb projektu instalacji

  • Zakup modułów fotowoltaicznych – ich kwota kształtuje się w zależności od wielkości systemu, marki i renomy producenta oraz technologii, która posłużyła do produkcji paneli PV;

  • Zakup inwertera – który jest odpowiedzialny za przetwarzanie prądu pochodzącego z paneli fotowoltaicznych na prąd w gniazdkach;

  • Zakup zabezpieczeń AC i DC;

  • Zakup odpowiedniej konstrukcji dopasowanej zarówno do m.in paneli fotowoltaicznych jak również do powierzchni dachu;

  • montaż – czyli finalna część, na którą również należy przeznaczyć ułamek naszego budżetu.

Instalacja fotowoltaiczna – niewielkie koszty budowy

Przeciętna instalacja fotowoltaiczna o mocy szczytowej 5 kW, kosztuje około 30.000 złotych.  W tym zakresie nie warto jest oszczędzać na użytych do montażu komponentach, gdyż mogą one istotnie wpłynąć na jakość pracy oraz wydajność paneli PV. Nieodpowiednie, źle dobrane materiały mogą spowodować, że system nie będzie generował zakładanej 80-95% swojej mocy, jak również może ulec szybkiej awarii i zużyciu. Słabej jakości części również nie będą odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne – wiatr, opady deszczu, gradobicie czy inne anomalie pogodowe.

Warto dodać, że od jakości ogniw fotowoltaicznych zależy wydajność systemu oraz jego sprawna praca przez następne lata. Gwarancja na panele wynosi zazwyczaj 25 lat, jednakże przez ten okres systematycznie tracą one na swej wydajności energetycznej. W przypadku sprawdzonych, markowych produktów spadek ten jest niewielki – tj. po 25 latach wciąż działają one na 85% swojej wydajności, zatem efektywnie wytwarzają prąd w ilości wystarczającej dla użytkownika.

Wybieraj instalacje fotowoltaiczne tylko od renomowanych i sprawdzonych producentów – to gwarancja ich jakości i wydajności działania

Warto skorzystać z porady fachowców i dobrać taką moc paneli słonecznych, która, mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych, warunkuje odpowiednią produkcję energii elektrycznej. Parametry podawane przez wiodących producentów paneli PV są stosunkowo łatwe do odtworzenia w rzeczywistości, ponieważ projektant już na wstępie ustala, jaki typ paneli PV będzie właściwy do danej instalacji. Pod uwagę bierze się także efektywność działania fotowoltaiki w różnych instalacjach i na różnym typie podłoża.

System fotowoltaiczny dobiera się do ilości użytkowanej energii eklektycznej, którą bilansuje się w systemie rocznym i przelicza na koszty i ilość produkowanej energii. Dzięki temu, można oszacować, jakiej mocy panele PV powinny być zamontowane w danej instalacji. Projektant zazwyczaj uwzględnia systematycznie zwiększające się zapotrzebowanie na prąd obiektu, do którego podłączona jest instalacja w celu zabezpieczenia pokrycia większej konsumpcji prądu w kolejnych latach użytkowania systemu.

Dla wydajności działania instalacji istotne jest jej położenie. Ważne, aby panele były ustawione pod odpowiednim kątem do słońca oraz nie stały w miejscu zacienionym. Dlatego też w przypadku domów ogniwa fotowoltaiczne zazwyczaj montuje się na dachach nieruchomości. W przypadku obiektów wymagających większej ilości prądu (zakłady usługowe, przedsiębiorstwa czy gospodarstwa rolne i hodowlane), a co za tym idzie rozbudowania systemu o większą liczbę ogniw fotowoltaicznych, stosuje się także instalacje naziemne.

Darmowa ekologiczna energia

Dzięki montażowi paneli PV można niemal całkowicie zredukować koszty zużycia prądu, jak również odsprzedawać nadwyżki w jego produkcji do państwowych odbiorców. Ponadto, jest to energia ekologiczna, która nie powoduje degradacji ekosystemu i nie wpływa na zubożenie fauny i flory.

Enquire here

Give us a call or fill in the form below and we'll contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.