Fotowoltaika – gdzie warto ją stosować

Elektrownie fotowoltaiczne to źródła taniej energii pochodzącej prosto ze słońca. Dedykowane są różnym odbiorcom, a ich wielkość i moc są zawsze dostosowywane do potrzeb konkretnego obiektu.

Fotowoltaika do obiektów mieszkalnych

Ekologiczny prąd w domach jednorodzinnych pozwala znacznie obniżyć  opłaty związane z wykorzystaniem energii elektrycznej. Zieloną energią można zasilić oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne, urządzenia agd/rtv, komputery, a także system nawadniania w ogrodzie, klimatyzację, wentylację czy rekuperację. Jeśli korzystasz z pompy ciepła do ogrzewania pomieszczeń, zyskasz również tanie ogrzewanie. Co więcej, prąd z elektrowni słonecznej możesz wykorzystać również do obsługi tężni wodnych, stawów, bram wjazdowych, a nawet ładowania samochodów elektrycznych.

W przypadku domów jednorodzinnych instalacja fotowoltaiczna zazwyczaj montowana jest na dachach budynków mieszkalnych lub garażach. Ich powierzchnia zazwyczaj wystarcza do położenia odpowiedniej liczby modułów potrzebnych do wyprodukowania energii, która będzie zasilać wszystkie urządzenia znajdujące się na terenie nieruchomości. 

Do użytku domowego zazwyczaj wystarczy system o mocy do 10 kWp, który pokryje zapotrzebowanie na prąd. Co ważne, osoby korzystające z takiego rozwiązania wraz z podpisaniem umowy kompleksowej z zakładem energetycznym, zyskują status prosumenta. To najbardziej korzystna forma rozliczania. Pozwala ona na przekazywanie nadwyżki energii do publicznej sieci i odebranie jej w chwilach niedoboru w stosunku 1:0,8 (w przypadku mikroelektrowni o mocy do 10 kWp) lub 1:0,7 (w przypadku systemu o mocy od 10 do 50 kWp). Pozostałe 20 lub 30% to tzw. koszt magazynowania prądu. 

Fotowoltaika to także doskonałe rozwiązanie dla domów wielorodzinnych. Mogą z niego korzystać spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które będą mogły wykorzystać zieloną energię do zasilania oświetlenia i wszystkich pozostałych urządzeń znajdujących się w częściach wspólnych nieruchomości.

Fotowoltaika do firm i zakładów przemysłowych

Energia pochodząca ze słońca z powodzeniem sprawdzi się także w firmach oraz zakładach produkcyjnych. Elastyczność wykorzystania instalacji jest ogromna i pozwala zbudować systemy o stosunkowo dużej mocy wystarczającej do zasilania procesów produkcyjnych. Ekologiczny prąd umożliwia obniżenie kosztów bieżących, częściowe uniezależnienie się od skoków cen energii elektrycznej oraz precyzyjniejszą kalkulację wydatków w okresie średnio- i długoterminowym. Zwiększa także konkurencyjność działalności. Ważny jest również aspekt wizerunkowy – zakład inwestujący w fotowoltaikę prezentuje się jako firma nowoczesna, odpowiedzialna społecznie i dbająca o środowisko naturalne.

Dla przedsiębiorstw istotnym czynnikiem wpływającym na decyzję o budowie mikroelektrowni słonecznej jest okres zwrotu inwestycji oraz zysk, jaki można z niej uzyskać. Średni okres wyrównania wydatków względem uzyskanych korzyści to parę lat i uzależniony jest od kilku czynników, m.in. wielkości inwestycji i stopnia zużycia energii na bieżąco. Im większa inwestycja oraz stopień autokonsumpcji, tym szybszy zwrot zainwestowanych środków.

Warto dodać, że czas użytkowania systemów fotowoltaicznych jest przewidywany na co najmniej 25-30 lat (takie są gwarancje producentów na tzw. degresję mocy modułów, czyli utrzymanie wydajności pracy na poziomie co najmniej 80% wartości początkowej). Zatem po okresie zwrotu inwestycji przedsiębiorstwo przez kilkanaście lat będzie korzystać z niemal bezpłatnego prądu.

Elektrownie słoneczne dla rolnictwa

Fotowoltaika to także doskonałe rozwiązanie dla rolników. Uzyskana z paneli pv energia może zasilać zarówno oświetlenie oraz wszystkie urządzenia w części mieszkalnej gospodarstwa, jak i elektryczny sprzęt wykorzystywany w produkcji roślinnej, zwierzęcej czy przetwórstwie rolnym. W ten sposób właściciel gospodarstwa rolnego podnosi konkurencyjność produkcji oraz uniezależnia się od wzrostów cen prądu.

W przypadku gospodarstw rolnych mamy do wyboru wiele lokalizacji modułów.  Mogą one być zamontowane zarówno na dachach płaskich oraz skośnych domów, budynków gospodarczych lub na gruncie. Takie rozwiązania umożliwiają tworzenie systemów nawet o dużej mocy. Warunkiem jest tylko, by dana powierzchnia nie była zacieniona. 

Enquire here

Give us a call or fill in the form below and we'll contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.
Szybki kontakt!
+
Wyślij!