Fotowoltaika dla biznesu – dlaczego warto?
Rosnące ceny energii elektrycznej coraz bardziej uderzają w kieszenie polskich przedsiębiorców. Jednym ze sposobów na redukcję kosztów prowadzenia działalności jest montaż fotowoltaiki. Co oprócz obniżki rachunków za prąd zyska firma decydująca się na panele fotowoltaiczne?
Fotowoltaika dla firm sposobem na niższe rachunki za prąd
Modernizacja przestarzałych elektrowni oraz strategia dywersyfikacji miksu energetycznego Polski poprzez zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii już teraz generują ogromne koszty. Według przewidywań, w przyszłości mają być one jeszcze wyższe. Wzrost cen energii elektrycznej można zatem uznać za pewnik.
Choć podwyżki cen prądu uderzają w każdego, przedsiębiorstwa mają szczególne powody do niepokoju. Jak bowiem pokazuje rzeczywistość (np. wprowadzenie opłaty mocowej), to one w pierwszej kolejności ponoszą koszty wprowadzanych zmian.
Na szczęście, istnieje skuteczny sposób, który pozwala uzyskać większą wolność energetyczną i przynajmniej częściowo uniezależnić się od wzrostów cen prądu – montaż fotowoltaiki. Nic więc dziwnego, że instalacje fotowoltaiczne dla firm cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
Dzięki odpowiednio zaprojektowanemu systemowi fotowoltaicznemu przedsiębiorstwo może pozyskiwać większość energii elektrycznej z darmowego źródła – Słońca. Pozwala to znacząco ograniczyć wydatki energetyczne firmy. W efekcie w budżecie przedsiębiorstwa zostaje więcej środków, które można przeznaczyć np. na rozwój produktów, marketing czy też wypłatę dywidendy akcjonariuszom.
Instalacje fotowoltaiczne dla firm – dlaczego warto?
Oszczędność pieniędzy to niejedyny powód, dla którego warto zainwestować w fotowoltaikę dla firm. Przedsiębiorstwo zyskuje również większą niezależność energetyczną od dostawców prądu. Jeśli firma zdecyduje się na zakup akumulatorów do magazynowania energii z fotowoltaiki, może stać się praktycznie samowystarczalna energetycznie.
Oczywiście, zakup akumulatorów o wystarczającej pojemności to wciąż spory wydatek. Niemniej technologia ta jest stale rozwijana, przez co pojawiające się na rynku magazyny energii są coraz wydajniejsze, a ich zakup – bardziej opłacalny.
Dlaczego jeszcze to dobry moment na zakup instalacji fotowoltaicznej dla firmy?
- Atrakcyjne ceny komponentów. Nigdy wcześniej podzespoły systemów fotowoltaicznych nie były tak tanie. Dotyczy to zwłaszcza paneli fotowoltaicznych, które można sprowadzić z różnych zakątków globu.
- Różnorodność podzespołów i systemów montażowych. Pozwala to dopasować instalację fotowoltaiczną do indywidualnych potrzeb firmy i specyfiki prowadzonej działalności.
- Korzystne warunki finansowania inwestycji w fotowoltaikę. Przedsiębiorstwo nie musi finansować zakupu i montażu fotowoltaiki wyłącznie z własnych środków. Równie dobrze może skorzystać z leasingu lub kredytu, a także ubiegać się o unijną dotację.
- Brak konieczności ubiegania się o koncesję. Dotyczy to mniejszych instalacji fotowoltaicznych.
- Szybki zwrot z inwestycji. Atrakcyjne cenowo komponenty i możliwość dofinansowania inwestycji, sprawiają, że zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej szybko się zwraca, nawet w ciągu 5-7 lat od uruchomienia. Warunek jest jeden – system musi być prawidłowo dobrany. Zadanie to warto powierzyć specjalistom. Przeprowadzą oni wnikliwy audyt energetyczny przedsiębiorstwa i odpowiednio dopasują moc i wielkość instalacji.
Ponadto, inwestycja w fotowoltaikę jest dla firmy źródłem korzyści wizerunkowych. W ten sposób przedsiębiorstwo wysyła komunikat, że kwestie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju nie są mu obce. Współcześnie coraz więcej konsumentów i kontrahentów wspiera proekologiczną postawę firm. Może ona więc być źródłem dodatkowego zysku.
Montaż i zakup fotowoltaiki to coraz chętniej wybierana przez firmy opcja. Pozwala bowiem uniezależnić się od rosnących cen energii elektrycznej. Pozytywnie wpływa również na wizerunek przedsiębiorstwa. Żeby jednak instalacja fotowoltaiczna została prawidłowo dobrana i działała bez zarzutu, jej zaprojektowanie i montaż należy zlecić specjalistom. To gwarancja szybkiego zwrotu poniesionych nakładów.
Ostatnie wpisy
- Mój Prąd 4.0 – najważniejsze zmiany, zasady i maksymalna kwota wsparcia
- Fotowoltaiczne instalacje hybrydowe – czym są i z czego się składają?
- Wpływ fotowoltaiki na środowisko naturalne
- Fotowoltaika dla biznesu – dlaczego warto?
- Czym są dwustronne panele fotowoltaiczne i gdzie znajdują swoje zastosowanie ?
- Zmiana zasad rozliczania fotowoltaiki od 2022 roku – co warto wiedzieć?
- Bezobsługowość instalacji fotowoltaicznej – prawda czy mit?
- Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej – najczęściej zadawane pytania
- Co to jest współczynnik COP? Jak go mierzyć?
- Instalacje fotowoltaiczne – jak zadbać o bezpieczeństwo przeciwpożarowe?