Fotowoltaika – czy warto ją zainstalować w domu?

Fotowoltaika to wydatek, który poniesiemy na panele fotowoltaiczne, falownik, system mocowania, wszelkiego rodzaju zabezpieczenia i przewody. Do tego dochodzą także koszty wykonania projektu oraz montaż całego systemu. Ten niemały, ale jednorazowy wydatek może pomóc posiadaczowi fotowoltaiki zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych za zużycie energii elektrycznej.

Dobierz moc paneli PV do wysokości Twoich rachunków za prąd

W przypadku instalacji fotowoltaicznej dla domu najważniejszym parametrem technicznym jest odpowiednie dobranie mocy fotowoltaiki, mierzonej w jednostce kWp. To dzięki temu, można określić jej maksymalną moc, jak również dobrać instalację do ilości zużywanego prądu elektrycznego w danym gospodarstwie domowym. Sprzęt, który montują specjaliści dobierany jest nie tylko pod kątem kubatury domu i ilości mieszkańców, ale również ze szczególnym uwzględnieniem rocznej wysokości rachunków za prąd elektryczny.

Instalacje fotowoltaiczne są dla każdego, zarówno dla budynków z zapotrzebowaniem energii rzędu 2000 kWh rocznie, jak również tych z 3000 i 4000 kWh energii potrzebnej do zasilenia budynku. Przy doborze instalacji PV np. dla domków letniskowych dobrym rozwiązaniem jest instalacja z zastosowaniem akumulatorów, dzięki którym będzie można korzystać z energii podczas braku zasilania z sieci energetycznej.  

Korzyści z zamontowania fotowoltaiki w domu

O korzyściach z montowania fotowoltaiki przekonali się nie tylko Polacy, ale również Niemcy, Austriacy, Francuzi, Szwedzi, Norwegowie, mieszkańcy Finlandii czy obywatele Danii. Powszechnie uważa się, że duże zużycie prądu elektrycznego pochłania bardzo istotną część budżetu domowego, dlatego też, warto jest zastanowić się nad rozwiązaniem w postaci paneli PV. Ich montaż powoduje, że nie tylko oszczędzamy na zużyciu energii elektrycznej, ale również kwotę, która zostaje w naszym budżecie domowym możemy przeznaczyć na wydatki bieżące bądź też zaoszczędzić. Panele fotowoltaiczne cechuje to, iż umożliwiają one zredukowanie do minimum poboru prądu z sieci publicznej. Poza tym, nadwyżki prądu do sieci można przekazać dystrybutorom i w późniejszym czasie odebrać. W przypadku instalacji fotowoltaicznej do 10 kWp, można odebrać  80% energii elektrycznej oddawanej do sieci, natomiast powyżej 10 kWp, odbiór energii z sieci jest na poziomie 70%.

Wiadomym jest, iż wydajność paneli fotowoltaicznej zależy od typu klimatu, jednakże fotowoltaika może z powodzeniem funkcjonować wszędzie, ponieważ dostępne są w każdym zakątku na kuli ziemskiej. Działanie paneli PV zależy od pogody i typu instalacji. Nawet przejściowe zachmurzenia powodują obniżenie pracy modułów. Dlatego powstały instalacje z optymalizatorami mocy, dzięki którym każdy panel działa osobno i indywidualnie produkuje energię elektryczną.  

Fotowoltaika – system bezobsługowy i bezawaryjny

Fotowoltaika, która jest dostępna na polskim rynku, posiada aż 25 letnią gwarancję na bezawaryjne i efektywne działanie, co w praktyce przekłada się na to, że w przeciągu 25 lat energia produkowana przez panele fotowoltaiczne będzie na poziomie 85% mocy znamionowej. Jest to szczególnie ważne, gdy zakłada się, że będą one działać przez okres 25-30 lat.

Skuteczność działania paneli fotowoltaicznych uzależniona jest od właściwego skierowania tafli na promieniowanie słoneczne. Do tego celu warto jest wybrać rzetelną firmę, która nie tylko zaprojektuje odpowiednią instalację fotowoltaiczną, dobierze jej moc, ale także pomoże w umiejscowieniu fotowoltaiki. W przypadku, gdy dach nie spełnia wymagań, można zdecydować się na fotowoltaikę umiejscowioną przy gruncie. Jej moc i efektywność działania jest taka sama, jak w przypadku instalacji dachowych.

Sprawne, bezobsługowe i bezawaryjne działanie paneli PV gwarantowane jest przez dwie do trzech dekad. Oznacza w praktyce, że w domowym budżecie, po zwrocie inwestycji, zostaje sporo środków finansowych. To argument, który przemawia za tym, że fotowoltaikę naprawdę opłaca się montować w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych.

Enquire here

Give us a call or fill in the form below and we'll contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.