Fotowoltaika – co jest potrzebne do stworzenia kompletnej instalacji?

Wzrost zainteresowania fotowoltaiką rośnie z roku na rok. To instalacja, która wykorzystuje energię promieni słonecznych do produkcji prądu wykorzystywanego do zasilania sprzętów domowych oraz produkcji nadwyżek. Warto przyjrzeć się elementom, z których jest zbudowana system fotowoltaiczny, bowiem to właśnie od nich zależy sprawne i efektywne działanie naszej domowej elektrowni.

Czym są ogniwa fotowoltaiczne?

Panel fotowoltaiczny jest zbudowany z kilkudziesięciu małych ogniw, których surowcem jest krystalicznie czysty krzem. Generowanie prądu poprzez krzemowe ogniwa zachodzi w krzemowej płytce, skonstruowanej na zasadzie półprzewodnikowego złącza typu P-N. Zamykany obwód elektryczny stwarza szansę na swobodny przepływ prądu, który wytwarza się pod wpływem padania na panele PV promieni słonecznych. W celu zmaksymalizowania produkcji energii, ogniwa zostały połączone w moduły, które przykrywa się specjalnie skonstruowaną powłoką antyrefleksyjną odporną na uszkodzenia mechaniczne, tj. szybą hartowaną. Dzięki temu panele fotowoltaiczne są wytrzymałe i odporne na gradobicie, silne porywy wiatru, opady śniegu czy upływ czasu.

Panele PV oprawia w solidnie wykonane ramy z lekkiego aluminium. Tak przemyślana konstrukcja sprawia, iż są one wyjątkowo odporne na wszelkie niekorzystne warunki atmosferyczne, jak również nie ulegają procesowi korozji, nawet przy bardzo dużej wilgotności powietrza czy częstych opadach deszczu. Gros paneli fotowoltaicznych, które znajdują się w regularnej sprzedaży rynkowej, jest w stanie pracować zarówno w skoncentrowanym świetle słonecznym, jak również w przypadku światła rozproszonego. 

Jakie elementy wchodzą w zestaw instalacji fotowoltaicznej?

Decydując się na projekt i montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 3,9 kW trzeba mieć świadomość, iż w zestawie podstawowym powinno znaleźć się 12 sztuk paneli PV o mocy 325 W, inwerter – inaczej falownik, zabezpieczenia od strony AC i DC. Ponadto, do zestawu dołączony jest konektor, przewód fotowoltaiczny – minimum 100 metrów oraz elementy potrzebne do montażu. W celu ułatwienia zarządzania pracą fotowoltaiki zazwyczaj dodaje się sterownik WiFi. W przypadku wyboru fotowoltaiki o zdecydowanie większej mocy, w skład standardowego zestawu wchodzą identyczne elementy i podzespoły, jak te, które obowiązują w fotowoltaice o podstawowej wydajności w produkcji prądu. Warto pamiętać, że im większa moc fotowoltaiki, tym więcej paneli PV powinno znajdować się w zestawie. W przypadku instalacji o mocy 5,2 kW musimy liczyć się z kosztem zakupu 16 sztuk paneli fotowoltaicznych, które generują moc 325 W.

Wybór rodzaju falownika

Wybór koncepcji instalacji fotowoltaicznej do gospodarstwa domowego jest uwarunkowany podjęciem decyzji względem rodzaju falownika (inwertera). Do wyboru są dwie opcje – falownik wyspowy lub inwerter sieciowy. W przypadku falownika sieciowego warto wiedzieć, iż jest on uzależniony od sieci elektroenergetycznej, co w razie braku napięcia, wymusza na instalacji odłączenie się jej, ze względów bezpieczeństwa. Jest to poważny problem, gdyż wówczas nie ma możliwości zasilania posiadanych w domu urządzeń elektrycznych, nawet przy doskonałych warunkach pogodowych. Wytworzenie swoistej niezależności energetycznej, bez względu na zaistniałe warunki, wymaga posiadania falownika hybrydowego, który spełnia dwie funkcje – urządzenia sieciowego oraz wyspowego.

Warto pamiętać, iż sprawna instalacja fotowoltaiczna zależy od jakości zastosowanych do jej stworzenia materiałów i elementów. Każdy z nich posiada niebagatelne znaczenie, w kwestii wpływu na wydajną i bezawaryjną pracę systemu fotowoltaicznego.

Enquire here

Give us a call or fill in the form below and we'll contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.
Szybki kontakt!
+
Wyślij!