Fotowoltaiczne instalacje hybrydowe – czym są i z czego się składają?

Z roku na rok zainteresowanie fotowoltaiką rośnie. Inwestorzy upatrują w niej szansy nie tylko na obniżenie rachunków za prąd, ale i zyskanie większej niezależności energetycznej. Spośród wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań coraz większym uznaniem cieszą się hybrydowe instalacje fotowoltaiczne. Czym są i z czego się składają?

Fotowoltaika hybrydowa – czym jest?

Fotowoltaiczne instalacje hybrydowe łączą w sobie zalety systemów off-grid i on-grid. Z jednej strony zapewniają niezależność energetyczną. Jako systemy z magazynem energii działają bowiem niezależnie od dostaw prądu z sieci. Z drugiej strony gwarantują dostęp do energii z sieci w zimowe i pochmurne dni, gdy uzyski z fotowoltaiki są najmniejsze, oraz gdy zapas prądu w akumulatorach się wyczerpie.

Nadprodukcja energii wytworzonej przez hybrydową instalację fotowoltaiczną w pierwszej kolejności trafia do magazynów energii, a dopiero po ich naładowaniu – do sieci. Akumulatory pełnią więc rolę pomocniczą. Nie muszą więc być aż tak duże (a co za tym idzie drogie) jak w przypadku instalacji off-grid, która opiera na nich swoje działanie.

Hybrydowe instalacje fotowoltaiczne – z czego się składają?

Do prawidłowego działania hybrydowa instalacja fotowoltaiczna potrzebuje inwertera hybrydowego. To serce systemu. Od klasycznego modelu różni go to, że potrafi przekształcić nie tylko prąd stały w przemienny, ale i na odwrót – przemienny w stały. Oprócz falownika instalacja hybrydowa musi być wyposażona w magazyn energii (akumulator), który będzie przechowywał i w razie potrzeby oddawał wytworzony prąd.

Istotnymi elementami instalacji hybrydowej są również panele fotowoltaiczne. To, jakie moduły wybierze inwestor, zależy od wielu kwestii. Ogniwa monokrystaliczne są wydajniejsze, jednak droższe od polikrystalicznych. W efekcie aby uzyskać taką samą moc, można zamontować mniejszą ich liczbę. Jeśli jednak inwestor ma dużo miejsca na montaż paneli i chce ograniczyć koszty, może zainwestować w warianty polikrystaliczne.

Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna nie mogłaby działać także bez okablowania. Przewody muszą odznaczać się wysoką jakością, tak aby zapewniać bezpieczeństwo i niezawodność działania systemu.

Fotowoltaiczne instalacje hybrydowe – dlaczego warto?

Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna to przedsięwzięcie korzystne z kilku względów. Przede wszystkim:

  • pozwala obniżyć rachunki za prąd – stale rosnące ceny energii elektrycznej skłaniają coraz większą liczbę Polaków do inwestycji w fotowoltaikę. Niezależnie od rodzaju instalacja pozwala uzyskać sporo oszczędności, o ile zostanie odpowiednio dopasowana do potrzeb i trybu życia użytkowników. Co więcej, w związku ze zmianami w prawie (dotychczasowy sposób rozliczania prosumentów – net-metering – zmienia się na net-biling) wzrosła opłacalność systemów fotowoltaicznych z magazynami energii. Pozwalają one bowiem ograniczyć wielkość nadwyżek prądu odprowadzanych do sieci oraz ilość energii kupowanej od dystrybutora, co korzystnie wpływa na domowy budżet,
  • zwiększają autokonsumpcję – im wyższa autokonsumpcja, tym szybciej inwestycja się zwraca. W wyniku połączenia fotowoltaiki z magazynem energii autokonsumpcja rośnie nawet do 95 proc. Bieżącą konsumpcję energii z fotowoltaiki można zwiększyć także na inne sposoby, np. programując domowe urządzenia (np. pralkę, zmywarkę) w taki sposób, aby uruchamiały się w momencie najwyższych uzysków energii przez fotowoltaikę,
  • zabezpiecza przed brakiem prądu – w razie przerwy w dostawie prądu z sieci urządzenia elektryczne mogą być zasilane przez prąd zgromadzony w akumulatorach. I odwrotnie – gdy baterie się wyczerpią, sprzęty będą działać, pobierając energię z sieci.

Fotowoltaiczne instalacje hybrydowe to najkosztowniejsze systemy spośród wszystkich typów mikroinstalacji zamieniających energię słoneczną na prąd. Dzięki akumulatorom oferują jednak niezależność energetyczną, a dzięki dostępowi do sieci zapewniają ciągłość dostarczania energii. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie nimi systematycznie rośnie. Łączą bowiem w sobie zalety systemów off-grid i on-grid.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enquire here

Give us a call or fill in the form below and we'll contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.