Czym są dwustronne panele fotowoltaiczne i gdzie znajdują swoje zastosowanie ?

Dynamiczny rozwój branży fotowoltaicznej sprawia, że na rynku co rusz pojawiają się nowe rozwiązania, które pozwalają upowszechnić pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca. Wśród nich wymienić można m.in. dwustronne panele fotowoltaiczne (bifacial). Czym właściwie się wyróżniają i w czym znajdują zastosowanie?

Panele fotowoltaiczne dwustronne – co to? Jak są skonstruowane?

Jak sama nazwa sugeruje, dwustronne panele fotowoltaiczne są w stanie produkować energię elektryczną zarówno z jednej, jak i drugiej strony. Ich tylna warstwa jest bowiem zbudowana identycznie, jak przednia – ma m.in. aktywną warstwę krzemową, która przekształca energię słoneczną w prąd. W konsekwencji bifaciale wytwarzają więcej energii elektrycznej, niż klasyczne moduły jednostronne.

Panele fotowoltaiczne dwustronne nie mają ram, a ich konstrukcja opiera się na zwężonych profilach aluminiowych. W efekcie są wytrzymałe, a zarazem stosunkowo lekkie, a co za tym idzie – coraz chętniej wykorzystywane na rynku. W porównaniu z wariantami jednostronnymi wyróżniają się niższym profilem. Mają też odmienne okablowanie.

Wydajność bifaciali – gdzie je zamontować, aby czerpać największe korzyści?

Podstawowym atutem dwustronnych paneli fotowoltaicznych jest ich wydajność. Testy pokazują, że w punkcie szczytowym są one o 25 procent wydajniejsze niż moduły jednostronne. W efekcie, koszty produkcji energii elektrycznej są niższe, a inwestycja w instalację fotowoltaiczną szybciej się zwraca. Żeby jednak bifaciale spełniły oczekiwania, należy zadbać o ich prawidłowy montaż i ułożenie. W przeciwnym razie nie osiągną zakładanej wydajności.

Dwustronne panele fotowoltaiczne mogą być montowane wyłącznie na gruncie, w jednej z trzech konfiguracji:

  • pod kątem 35 stopni w kierunku południowym – to rekomendowane ustawienie, które jest optymalne zarówno pod względem wydajnościowym, jak i kosztowym,
  • na trackerach – najbardziej wydajna opcja, a zarazem najdroższa, przez co ciesząca się mniejszą popularnością,
  • pionowo na wschód-zachód (przy zachowaniu 15 m odstępu między panelami).

Odpowiednie ukierunkowanie paneli dwustronnych to nie jedyny czynnik, który wpływa na ich wydajność. Żeby moduły osiągały jak największe uzyski energii, należy zadbać o to, aby zostały posadowione na jak najmniej zanieczyszczonym podłożu. Zanieczyszczenia wpływają bowiem negatywnie na współczynnik Albedo, rozumiany jako zdolność podłoża do odbijania promieniowania słonecznego.

Na wydajność bifaciali wpływa również zacienienie, wysokość montażu paneli nad gruntem, promieniowanie rozproszone DHI czy też wskaźnik pokrycia gruntu (GCR). Dlatego dobór i wykonanie instalacji fotowoltaicznej warto powierzyć specjalistom. Zadbają oni bowiem o każdy szczegół, określając optymalne ustawienie paneli fotowoltaicznych i wielkość systemu. Dzięki temu jego moc będzie dopasowana do potrzeb użytkowników, co z kolei sprawi, że inwestycja szybciej się zwróci.

Dwustronne panele fotowoltaiczne – gdzie stosować? Najważniejsze zalety

Bifaciale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie w instalacjach wolnostojących wymaga się ułożenia modułów pod dużym kątem. Ich zaawansowana konstrukcja sprawia, że do tylnej części ogniwa docierają rozproszone promienie słoneczne. Sprzyja to osiąganiu większych uzysków i pozytywnie wpływa na wydajność całego systemu.

Co więcej, dzięki dwustronnej konstrukcji paneli instalacja fotowoltaiczna nie wymaga dużej powierzchni. Wolnostojący montaż zaś zapewnia lepszy przepływ powietrza, co sprawia, że moduły są dobrze chłodzone. Zwiększa to efektywność systemu. Ponadto bifaciale są trwałe oraz odporne na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne.

Panele fotowoltaiczne dwustronne szturmem podbijają rynek. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie panują trudne warunki terenowe i atmosferyczne, w związku z czym montaż klasycznych modułów byłby średnio opłacalny. To wytrzymałe produkty, które odznaczają się wysoką wydajnością i długą żywotnością. Nic więc dziwnego, że zarówno firmy, jak i klienci indywidualni coraz chętniej je wybierają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enquire here

Give us a call or fill in the form below and we'll contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.
Szybki kontakt!
+
Wyślij!