Czy fotowoltaika uniezależnia nas od zakładu energetycznego?

Wielu właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych zastanawia się, czy posiadając instalację fotowoltaiczną, jest w stanie uniezależnić się od zakładu energetycznego i czy wszystkie urządzenia w domu mogą pracować w oparciu o zieloną energię?

Energia elektryczna – bez niej życie nie istnieje

Ogniwa fotowoltaiczne to podstawowy element do budowy paneli fotowoltaicznych. Jego zadaniem jest zamiana energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną w postaci prądu stałego. Ze względu na technologię i budowę moduły fotowoltaiczne posiadają różną sprawność i różnie się zachowują w odmiennych warunkach klimatycznych.

Ich zastosowanie nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Można ich używać w miejscach, w których występuje częste wyłączanie zasilania, awarie prądu bądź też nie ma podłączenia do linii energetycznych. Ważne jest to, że człowiek nie może funkcjonować bez energii elektrycznej.

Nowoczesne kuchenki, zmywarki, jak również pralki czy telewizory nie mogą funkcjonować bez elektryczności. Ponadto, poza tym, jeśli ktoś szuka oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, to rozwiązaniem z pewnością nie jest całkowita rezygnacja z energii elektrycznej, także tej płynącej z sieci publicznych.

Awarie w dostawie prądu – system off-grid

W życiu codziennym bywają sytuacje, gdy awaria sieci elektrycznej powoduje przerwę w dostawie prądu nawet na kilkanaście godzin. Tego typu rozwiązanie jest szczególnie niebezpieczne dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą w domu lub też wykonują pracę uwarunkowaną presją czasu. W tym przypadku energia elektryczna, która służy do zasilania sprzętu RTV, typu tablety, laptopy czy też ładowarki telefonów komórkowych jest niezbędna do przeprowadzenia pewnych działań i zrealizowania zamierzonych zleceń.

Brak prądu lub przerwy w jego dostawie, uniemożliwiają wykonywanie wielu prac. Ponadto, duży dom, w którym brakuje elektryczności, może stać się pułapką, gdyż poruszanie się w ciemności może nastręczać dużych trudności i wiązać się z niebezpiecznymi sytuacjami.

Czy instancja fotowoltaiczna pomoże częściowo uniezależnić się od lokalnych dostawców prądu?

Instalacja fotowoltaiczna to doskonałe rozwiązanie dla zasilania domów jedno- i wielorodzinnych. Produkcja energii elektrycznej w ramach systemu fotowoltaicznego może zagwarantować dostarczenie prądu do obsługi wszystkich urządzeń w okresie roku przeliczeniowego. Oczywiście, najwięcej energii elektrycznej produkuje w okresie największego nasłonecznienia – czyli latem oraz późną wiosną i wczesną jesienią. Nie oznacza to jednak, że panele fotowoltaiczne tylko wtedy są w stanie wyprodukować prąd – w okresach, gdy dzień jest krótszy, a nasłonecznienie mniejsze wytwarzają odpowiednio mniejszą ilość energii elektrycznej.

Jak zatem zapewnić ekologiczną energię do zasilania wszystkich urządzeń w gospodarstwie domowym w okresie całego roku? Tutaj przychodzą dwa rozwiązania. Pierwsze i najbardziej popularne w Polsce to przyłączenie posiadanego systemu fotowoltaicznego do publicznej sieci energetycznej. Założeniem takiego rozwiązania jest możliwość „odebrania” prądu od tychże sieci w momencie, kiedy system fotowoltaiczny nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości energii. Warto dodać, że w rocznym okresie rozliczeniowym można bezpłatnie odebrać tyle prądu, ile się do niego oddało, z tym, że zakład energetyczny pobierze 20% energii za „przechowanie” jej w sieci. Po okresie roku ewentualna nadwyżka przepada. Należy nadmienić, że osoby fizyczne nie mogą sprzedawać wyprodukowanej energii. To znak, że do zastosowań domowych warto dokładnie przeliczyć roczne zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną.

W ten sposób fotowoltaika jest w stanie uniezależnić właściciela domu jednorodzinnego czy wielorodzinnego od dostaw energii elektrycznej, pochodzącej z lokalnej sieci. Co ważne, budowa instalacji fotowoltaicznej gwarantuje nam jej działanie przez najbliższe 25 do 30 lat.

Posiadanie instalacji fotowoltaicznej o odpowiedniej mocy pomaga właścicielowi domu uniezależnić się od sieci lokalnych i państwowych dostawców prądu. Własna elektrownia daje szansę na wyprodukowanie potrzebnej do zasilania energii elektrycznej, która nie tylko oświetli dom, ale również zasili wszystkie sprzęty RTV i AGD.

Enquire here

Give us a call or fill in the form below and we'll contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.
Szybki kontakt!
+
Wyślij!