Alternatywne miejsca montażu paneli fotowoltaicznych
Widok paneli fotowoltaicznych zdobiących dachy budynków nikogo już chyba nie dziwi. Nie oznacza to jednak, że nie można ich instalować gdzie indziej. W tym artykule przedstawiamy alternatywne miejsca montażu paneli fotowoltaicznych. Sprawdź, który z nich możesz zastosować u siebie.
Panele fotowoltaiczne na dachu
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachach budynków to wciąż najpopularniejsza opcja. Rozwój technologii pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca sprzyja jednak upowszechnianiu się także innych możliwości. Warto przy tym pamiętać, że umiejscowienie paneli fotowoltaicznych ma duży wpływ na efektywność instalacji. Dlatego przy ich montażu warto rozważyć wszystkie argumenty za i przeciw danej lokalizacji, aby móc liczyć na szybki zwrot z inwestycji.
Dzięki montażowi paneli fotowoltaicznych na dachu zyskuje on dodatkową funkcję. Taka instalacja jest również tańsza od alternatywnej opcji instalacji modułów na gruncie. Wymaga bowiem zastosowania krótszych kabli.
Alternatywne miejsca montażu paneli fotowoltaicznych
Chociaż dach budynku postrzegany jest jako „naturalne” miejsce montażu paneli fotowoltaicznych, nie sprawdzi się w każdym przypadku. Na szczęście, istnieją alternatywne rozwiązania. Jakie? Oto przegląd dostępnych możliwości.
Panele fotowoltaiczne na gruncie
Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie to drugi najpopularniejszy sposób ich instalacji. Bywa bowiem, że dach jest za mały, zacieniony lub skierowany w niewłaściwą stronę, przez co położenie na nim paneli jest nieopłacalne. W takiej sytuacji warto umieścić fotowoltaikę na gruncie.
Zanim jednak zdecydujesz się na ten krok, upewnij się, czy w przyszłości w pobliżu paneli nie pojawi się jakiś budynek, który mógłby rzucać na nie cień. Obniżyłoby to bowiem sprawność instalacji. Zastanów się również, czy na pewno chcesz poświęcić grunt na montaż fotowoltaiki. Po zamontowaniu paneli nie będziesz mógł wykorzystać ziemi do innych celów.
Rozwiązanie to ma jednak szereg zalet. Pozwala m.in. na optymalne ustawienie paneli względem słońca, co umożliwia osiągnięcie maksymalnej sprawności. Zapewnia również nie tylko łatwiejsze czyszczenie – nie trzeba bowiem wychodzić na dach, aby pozbyć się zabrudzeń z ogniw – ale i optymalny przepływ powietrza, co zwiększa efektywność instalacji.
Panele fotowoltaiczne na balkonie
Nawet jeśli wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa zdecydowała się na montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu bloku, mieszkańcy nie mogą liczyć na obniżenie swoich prywatnych rachunków za prąd. Zgodnie z obowiązującym prawem, wyprodukowana w ten sposób energia elektryczna może bowiem służyć jedynie do zaspokajania potrzeb wspólnych, czyli do zasilania wind czy też oświetlania korytarzy.
Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy bloków nie mogą prywatnie korzystać z dobrodziejstw instalacji fotowoltaicznych. Wystarczy, że zamontują panele fotowoltaiczne na balkonie. Wbrew pozorom jest to coraz powszechniejsze rozwiązanie. Wymaga jednak spełnienia określonych wymogów. Konieczne jest m.in. uzyskanie zgody od wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej.
Dzięki montażowi paneli fotowoltaicznych na balkonie nie tylko zmniejszasz rachunki za prąd, ale również dbasz o środowisko naturalne. Istotną kwestią jest jednak odpowiedni dobór zestawu fotowoltaicznego na balkon. Zadanie to warto powierzyć specjalistom.
Panele fotowoltaiczne w oknie
Przezroczyste panele fotowoltaiczne do montażu w oknach to nowość na rynku. Niestety, ich sprawność pozostawia wiele do życzenia. Prace nad rozwojem tej technologii cały czas trwają, a najnowsze osiągnięcia napawają optymizmem. Być może już za kilka-kilkanaście lat szklane budynki będą w całości zasilane energią słoneczną. Brzmi kusząco!
Jeżeli nie wiesz, które rozwiązanie będzie optymalne w Twoim wypadku, skontaktuj się z firmą fotowoltaiczną. Specjaliści nie tylko doradzą Ci, co wybrać, ale również odpowiednio zamontują instalację, dzięki czemu będziesz pewny jej sprawności.
Ostatnie wpisy
- Mój Prąd 4.0 – najważniejsze zmiany, zasady i maksymalna kwota wsparcia
- Fotowoltaiczne instalacje hybrydowe – czym są i z czego się składają?
- Wpływ fotowoltaiki na środowisko naturalne
- Fotowoltaika dla biznesu – dlaczego warto?
- Czym są dwustronne panele fotowoltaiczne i gdzie znajdują swoje zastosowanie ?
- Zmiana zasad rozliczania fotowoltaiki od 2022 roku – co warto wiedzieć?
- Bezobsługowość instalacji fotowoltaicznej – prawda czy mit?
- Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej – najczęściej zadawane pytania
- Co to jest współczynnik COP? Jak go mierzyć?
- Instalacje fotowoltaiczne – jak zadbać o bezpieczeństwo przeciwpożarowe?