Jak powinien wyglądać prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej?

Jak powinien wyglądać prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej?

Popularność źródeł energii odnawialnej ciągle rośnie. Na dachach budynków coraz częściej pojawiają się moduły fotowoltaiczne, które przekształcają energię słoneczną w elektryczną, dzięki czemu przynoszą realne oszczędności.  Na rynku powstaje wiele firm oferujących swoje usługi w zakresie kompleksowego wykonywania instalacji fotowoltaicznych – w tym montażu. Poprawnie wykonany montaż jest istotnym wyznacznikiem jakości oraz działania instalacji w perspektywie lat.

Najważniejsze cechy prawidłowego montażu

Na początku należy zwrócić uwagę na czas realizacji. Dobrze wykonany montaż instalacji o mocy powyżej 3kWp będzie trwać ok. 2-3 dni. Oczywiście im więcej modułów, tym prace montażowe będą dłuższe. Nie ma fizycznej możliwości, aby wszystko zostało wykonane z największą dokładnością i ostrożnością w zaledwie kilka/ kilkanaście godzin.

Kolejnym ważnym aspektem jest sposób mocowania konstrukcji. Szyny powinny być przytwierdzane za pomocą haków, omeg lub śrub dwugwintowych do krokwi, które są elementem zasadniczym dachu. Jeśli dach pokryty jest dachówką ceramiczną, każda dachówka powinna być delikatnie sfrezowana, aby uniknąć nieszczelności (inaczej dachówka będzie odstawać oraz dach będzie narażony na przeciekanie). Dla celów bezpieczeństwa metalowe profile muszą zostać uziemione kablem o odpowiedniej grubości.
Po zakończeniu prac montażowych, w celu sprawdzenia prawidłowości połączeń elementów,  powinny być wykonane pomiary elektryczne, tj. pomiar rezystancji ziemi i izolacji, pętli zwarcia itp.

Innym istotnym aspektem jest estetyka wykonania. Dzięki wypoziomowaniu szyn uzyskamy efekt jednolitej tafli, a nie „falowania” paneli. Równo ułożone profile montażowe nie powinny wystawać poza krawędź dachu. W szczególności należy zwrócić uwagę na ułożenie modułów, które absolutnie nie mogą wystawać poza obręb zadaszenia ani znajdować się przy samych jego krawędziach. W przeciwnym razem może dojść do powstania tzw. „żagla”, który przy silnym wietrze spowoduje zagrożenie oderwania konstrukcji, co z kolei jest skrajnie niebezpieczne
dla osób przebywających w najbliższym otoczeniu instalacji.

Jeśli chodzi o okablowanie, poprowadzenie przewodów z i do inwertera w listwie, będzie stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, a zarazem będzie estetyczne.

Warto także wspomnieć, że jeśli liczymy na największą efektywność pracy instalacji fotowoltaicznej, moduły powinny być ułożone możliwie jak najwyżej, ale pod kalenicą, najlepiej na południowej połaci dachu oraz w odległości od wystających elementów takich jak kominy.

Najczęściej popełniane błędy

Zdarza się, że niedoświadczona ekipa montażowa przymocowuje szyny pod modułami do zbyt słabych elementów – łat lub kontrłat, które stanowią jedynie podporę dla pokrycia dachowego. Nie mamy wtedy żadnej pewności bezpieczeństwa w razie wystąpienia silniejszych wiatrów. Podobnie jak w przypadku użycia śrub mocujących, których zbyt mała ilość nie zapewni stabilności całej konstrukcji. Dodatkowo, przy nieprawidłowym doborze długości haka łączącego szynę z krokwią, powstanie nieszczelność pokrycia dachowego i jego izolacji. Okablowanie powinno być osłonięte na przykład peszlem oraz nie leżeć na dachu lub co gorsza z niego zwisać. W przeciwnym razie zwiększy się ryzyko mechanicznego uszkodzenia przewodu. Niektórych błędów nie zauważymy od razu – źle założone złączki z czasem będą się rozluźniały, aż w końcu połączenie zostanie przerwane i instalacja przestanie pracować do momentu wykrycia usterki. Co gorsza, może dojść do powstania iskry i zaprószenia pożaru. W kwestii tylko wizualnej powinno unikać się naprzemiennego ułożenia modułów – należy zdecydować się albo na ułożenie pionowe, albo poziome.

Jak powinien wyglądać prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej?

Wybór firmy godnej zaufania

Ponieważ inwestycja w fotowoltaikę wymaga stosunkowo dużego wkładu finansowego, warto najpierw przyjrzeć się firmom wykonawczym. Porównując ze sobą oferty, należy zwrócić uwagę, czy cena za montaż nie jest przesadnie niska. Część firm stawia na ilość wykonanych instalacji, a nie na ich jakość. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze danego wykonawcy, warto sprawdzić jego rzetelność. Jednym ze sposobów weryfikacji jakości i wiarygodności może być odwiedzenie strony internetowej wykonawcy i zapoznanie ze zdjęciami z zrealizowanych inwestycji. Ilość wykonanych projektów będzie również świadczyć o nabytym doświadczeniu. Kolejną możliwością jest kontakt z polecenia. Niewykluczone, że ktoś z naszych znajomych już posiada instalację fotowoltaiczną i może zarekomendować daną firmę wykonawczą.

Prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej zmniejszy ryzyko wystąpienia usterek i awarii, a zatem ograniczy koszt serwisowania w przyszłości. Ponadto zachowanie estetyki wykonania pozwoli, by instalacja fotowoltaiczna cieszyła oko przez długie lata.

Osobną kwestią są wykorzystywane do montażu instalacji komponenty, ale o tym w następnym artykule.

Enquire here

Give us a call or fill in the form below and we'll contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.
Szybki kontakt!
+
Wyślij!